Çin: Kuzey Kore'nin samimiyeti desteği hak ediyor

2018-05-17 19:26:27 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası'ndaki sorunun siyasi çözümü için, ilgili tarafların ortak çabasına ihtiyaç duyulduğunu, Kuzey Kore'nin bu konuda sergilediği iyi niyet ve samimiyet ise desteklenmesi gerektiğini söyledi.

ABD'li Senatör Rand Paul dün CNN'e verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin iki ülke liderinin görüşmesini tekrar düşüneceği şeklindeki tehdidini değerlendirdi.

Paul, Kuzey Kore'nin üç ABD vatandaşını serbest bırakmak ve nükleer füze denemesini durduracağını ilan etmek gibi adımlar attığına dikkat çekerek, ABD tarafından ise hiçbir ilerleme görülmediğini söyledi.

Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, buna ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Lu Kang, “Bir süredir ilgili tarafların ortak çabaları sayesinde, Kore Yarımadası sorununda nihayet önemli bir adım atıldı. Herkes Kuzey Kore'nin gösterdiği çabaları, yani Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılmasını hızlandırarak, ilgili taraflarla karşılıklı güven oluşturma konusundaki iyi niyetini ve sorunun diyalog gibi siyasi yollarla çözülmesi konusundaki samimiyetini gördü. Bütün bunlar, uluslararası toplumda teşvik, takdir ve desteği hak ediyor. İlgili taraflar Kuzey Kore ile aynı hedefe yönelik ilerlemelidir.” ifadesini kullandı.

Paul'un bu tutumuna önem verilmesi gerektiğini belirten Sözcü, ABD ve Kuzey Kore'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması ve bölgede kalıcı güvenlik sağlanması için aktif çaba göstermesini temenni ettiklerini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor