Çin'den Suriye'de siyasi süreci ilerletme çağrısı

2018-05-17 19:05:21 CRI

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dayanışma güçlendirerek, Suriye'deki siyasi sürecin ilerletilmesi için çaba harcaması çağrısında bulundu.

Ma dün BMGK'nin Suriye konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Çin'in uluslararası toplumla birlikte çaba harcayarak, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi için olumlu ve yapıcı rol oynamaya devam edeceğini vurguladı.

Astana Görüşmeleri'nin yeni turunun gerçekleşmesini ve ortak bir bildiri yayınlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ma, Rusya, Kazakistan, Türkiye ve İran'ı gösterdikleri çabadan dolayı kutladı. Ma görüşmelerin, Suriye'deki ateşkes eğiliminin korunmasında ve Cenevre Barış Görüşmeleri'nin ilerletilmesinde olumlu rol oynayabilmesini beklediklerini ifade etti.

Suriye sorununun sadece siyasi yolla çözülebileceğini yineleyen Ma, uluslararası, bölgesel ve ulusal düzeyde olumlu çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Ma, ilgili tarafların bölgenin uzun vadeli çıkarlarından ve istikrarın korunmasından yola çıkarak, sorunun siyasi yolla çözülmesi için yapıcı rol oynaması gerektiğini kaydetti.

Kısa bir süre önce Suriye'deki birçok hedefin saldırıya uğradığına dikkat çeken Ma, tarafların soğukkanlılığını koruyarak, bölgedeki barış ve istikrarı birlikte korumaları gerektiğinin altını çizdi.

Ma, hem Suriye rejimi hem de muhaliflerden ülkenin geleceği ve halkın temel çıkarlarını gözeterek, Cenevre Barış Görüşmeleri'ne şart koşmadan katılmalarını, siyasi süreci ilerletip bütün tarafların kabul edebileceği bir çözüm planı bulmalarını talep etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor