Xi: Kuzey Kore ile ilişkileri ilerleteceğiz

2018-05-17 11:26:41

Xi: Kuzey Kore ile ilişkileri ilerleteceğiz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'i ziyaret eden Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Pak Thae Song başkanlığındaki dostluk heyetini dün başkent Beijing'de kabul etti.

Xi, Çin ile Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) bu ziyaret sayesinde iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, iki ülke arasındaki dostane işbirliğini hız kesmeden ilerletebileceğine inandığını ifade etti.

Görüşmede, Pak Thae Song, ilk olarak Xi Jinping'e KDHC lideri Kim Jong-un'un selamlarını iletti. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, son ziyaretin, daha önce Kim Jong-un'la vardıkları fikir birliğinin yerine getirilmesi için somut bir adım ve iki parti arasındaki önemli bir iletişim kanalı olduğunu belirtti. Xi şöyle konuştu:

“Heyetinizin düzeyinin yüksekliğini dikkate alıyorum. İşçi Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesinin yanı sıra, eyalet düzeyindeki yetkililer de heyette yer alıyor. Bu, yoldaşımız Kim Jong-un ile istişarelerimiz sonucunda aldığımız bir karar. Ziyaretinizi memnuniyetle karşılıyorum. Kısa zamanda bu kararımızı yerine getirmeniz beni sevindirdi.”

“Dalian görüşmesi ikili ilişkilere yön verdi”

Cumhurbaşkanı Xi, geçen mart ayında Kim Jong-un ile Beijing'de tarihi bir zirve gerçekleştirdiklerini ve ziyaretin verimli geçtiğini hatırlattı. Geçen hafta da Kim Jong-un ile Çin'in Dalian kentinde bir başka verimli görüşme yaptıklarını dile getiren Xi, görüşmede her iki tarafı ilgilendiren konular üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Xi, bu görüşmelerin yeni dönemde Çin-Kuzey Kore ilişkilerinin gelişmesine yön verdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Böyle üst düzeyli bir dostluk heyetini Çin'e gönderdiniz, üstelik heyet üyelerinin tümü önemli liderlik statüsünde, bu gösteriyor ki yoldaşımız Kim Jong-un iki parti ve iki ülke arasındaki iletişime büyük önem veriyor. Ben de sizi iyi karşılamak için ilgili birimlere gerekli talimatları verdim.”

Xi, Çin ile Kuzey Kore'nin, bu ziyaret sayesinde iletişim ve işbirliğini güçlendirerek dostane işbirliğini hız kesmeden ilerletebileceğine inancını dile getirdi.

Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneme girdiğini ifade eden Xi Jinping, Kuzey Kore'deki sosyalizmin de yeni tarihi döneme girdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Xi, Kuzey-Güney Kore ilişkilerinin iyileşmesine, Kuzey Kore-ABD diyalogunun ilerletilmesine ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına destek verdiklerini yineledi.

Kuzey Kore'nin ekonomisini kalkındırarak halkın yaşam koşullarını iyileştirmesinden memnuniyet duyduğunu da vurgulayan Xi, Kuzey Kore İşçi Partisi ile Kuzey Kore halkının Kim Jong-un liderliğinde kendi koşullarına uygun bir kalkınma yolu izlemesini olumlu karşıladığını dile getirdi. Kuzey Kore ile parti ve ülke yönetimine ilişkin deneyimlerini paylaşmayı derinleştirmeye hazır olduklarını belirten Xi, iki ülkenin sosyalizm inşasında daha büyük başarılar elde edeceğini söyledi.

Çin'i ziyaret eden Kuzey Kore'nin eyalet ve kent düzeylerindeki parti komite başkanlarının, ülkelerinde sosyalizm çalışmalarını ilerleten önemli bir güç olduğunun altını çizen Xi, Pyongyang'a Kim Jong-un'un liderliğinde ekonomik büyümede ve toplumsal kalkınmada daha büyük başarı dilediğini kaydetti.

Pak Thae Song ise, Kuzey Kore ve Çin liderlerinin ikili geleneksel dostluğu sürdürerek, art arda samimiyetle yaptıkları tarihi görüşmelerin Kuzey Kore-Çin ilişkilerini yeni aşamaya getirdiğini kaydetti. Pak, son ziyaretin Çin'in ekonomik inşası ile reform ve dışa açılma deneyimlerini öğrenmeyi ve iki parti liderlerinin bizzat pekiştirdikleri dostluğa yeni katkılar sunmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor