Wang Yi, Emmanuel Macron ile bir araya geldi

2018-05-17 09:57:58 CRI

Wang Yi, Emmanuel Macron ile bir araya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Paris'te Elysee Sarayı'nda Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

Macron, görüşmede, ocak ayındaki Çin ziyaretinin verimli geçtiğini ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ikili ilişkileri pekiştiren önemli mutabakata vardıklarını hatırlattı. İki ülkenin üst düzey temasları yoğunlaştırarak ticaret, bilim, teknoloji ve kültür alanlarında işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Macron, Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerletme çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı, BM Paris İklim Değişikliği Antlaşması, Kore Yarımadası nükleer sorunu gibi önemli küresel ve bölgesel sorunların çözülmesinde Çin'in sağladığı önemli katkıları takdirle değerlendirdi. Macron, Çin ile stratejik koordinasyonu yoğunlaştırmaya, ticarette çok taraflılığı korumaya ve Fransa-Çin kapsamlı stratejik ortaklığının uluslararası meselelerde öncü rolünü sağlamlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Wang Yi, Fransa'nın, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde Çin'in önemli ortaklarından biri olacağına inancını dile getirerek, Fransa ile birlikte çok taraflılığı koruma taahhüdünde bulundu.

Çin'in, Fransa ile üst düzey temasları yoğunlaştırmaya ve çifte kazanca dayalı işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu belirten Wang Yi, iki ülkenin uluslararası ilişkilerin prensiplerini ve küresel sistemi birlikte koruyarak dünyanın istikrarı ve barışını sürdürmede “pozitif ses” olması gerektiğini söyledi.

Wang Yi, aynı gün Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın Dış İlişkiler Danışmanı Philippe Etienne ile de ayrı ayrı görüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor