Xi Jinping, Kuzey Koreli heyeti kabul etti

2018-05-16 20:35:08 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'i ziyaret eden Kuzey Kore (KDHC) İşçi Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Pak Thae Song başkanlığındaki dostluk heyetini kabul etti.


Xi, Kuzey Kore İşçi Partisi heyetinin bu ziyaretinin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la yaptığı görüşmelerde varılan önemli fikir birliklerini yerine getiren somut bir adım ve iki parti arasındaki önemli bir iletişim olduğunu belirtti.


Xi, Çin ile Kuzey Kore'nin bu ziyaret sayesinde iletişim ile işbirliğini güçlendirerek, iki ülke arasındaki dostane işbirliğini hız kesmeden ilerletebileceğine inandığını ifade etti.


Xi, Kuzey-Güney Kore ilişkilerinin iyileşmesine, Kuzey Kore-ABD diyaloguna ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına destek verdiklerini ifade etti.


Kuzey Kore'nin ekonomisini geliştirerek halkın yaşam koşullarını iyileştirmesinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Xi, Kuzey Kore İşçi Partisi ile Kuzey Kore halkının Kim Jong-un liderliğinde kendi koşullarına uygun bir gelişme yolu izlemesini de olumlu karşıladığını dile getirdi.


Pak Thae Song ise, ziyaret aracılığıyla iki parti liderleri arasındaki önemli fikir ayrılıklarının giderilmesini arzuladıklarına dikkat çekti.


Pak ayrıca, Çin'in ekonomik inşa ile reform ve dışa açılma deneyimlerini öğrenmeyi ve iki parti liderlerinin bizzat pekiştirdikleri ikili dostluğa yeni katkılar sunmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor