Çin, Guangdong-Hong Kong-Macao kalkınma planını açıklayacak

2018-05-16 19:47:38 CRI

Çin'in yakın gelecekte Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi için kalkınma planını açıklayıp uygulamaya geçeceği açıklandı.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Sözcüsü Meng Wei bugün yaptığı açıklamada, söz konusu planın bölgedeki karşılıklı yarara dayalı işbirliğini teşvik etmeyi amaçladığını belirtti.


Meng Wei, "İlgili politikalar şu anda formüle ediliyor ve çalışma tamamlandığında yakında açıklanacak." ifadesini kullandı.


Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi, Beijing-Tianjin-Hebei Bölgesi ve Yangtze Ekonomik Kuşağı ile birlikte, Çin'in koordine edilmiş kalkınma bölgelerinden biri konumunda.  


Hükümetin bu yılki çalışma raporuna göre, Çin'in ana kesimi ile Hong Kong ve Macao arasındaki her alanı kapsayan ve karşılıklı yarara dayalı işbirliği desteklenecek.


Meng, Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün inşaatının sorunsuz ilerlediğini da söyledi. Büyük tünel projesinin Şubat ayında tamamlandığı, resmi açılış için hazırlık çalışmalarının devam ettiği belirtildi.


55 kilometre uzunluğundaki köprü, dünyanın en uzun deniz köprüsü olacak. Köprüyle İnci Nehri Deltası'nda bulunan şehirlerin daha da entegre edilmesi, Hong Kong ve Zhuhai arasındaki seyahat süresinin üç saatten 30 dakikaya inmesi bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor