Çin: Kuzey Kore ve ABD birbirine iyi niyetle yaklaşmalı

2018-05-16 19:22:49 CRI

Çin, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve ABD'den karşılıklı iyi niyet göstererek, kışkırtıcı ve gerginliği tırmandıran eylemlerden kaçınmasını istedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın, ABD'nin tek taraflı olarak Kuzey Kore'yi nükleer silahtan vazgeçmeye zorlaması durumunda, iki ülke lideri arasında yapılması planlanan görüşmenin düzenlenip düzenlenmeyeceğini yeniden düşüneceklerini açıkladığı kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün konuyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Lu Kang, “Kore Yarımadası'ndaki sorunun barışçıl ve siyasi yollardan çözümü içim önemli bir fırsat yakalanmışken ilgili bütün taraflar, özellikle Kuzey Kore ve ABD, aynı hedef için çaba harcamalı, birbirine samimiyet ve iyi niyet göstererek, liderinin görüşmesi için olumlu koşul ve ortam yaratmalı. Yarımada'nın nükleer silahtan arındırılması ile kalıcı güvenlik ve istikrarın sağlanması için çalışmalı.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore'nin bugün düzenlenmesi öngörülen Kuzey-Güney Kore üst düzey görüşmesini askıya alma kararına da değinen Lu Kang, Yarımada'daki gerginlik yumuşamışken bu durumun aynı şekilde korunması gerektiğini vurguladı.

Sözcü, Kuzey ve Güney Kore'nin Panmunjom Deklarasyonu'nda vurgulanan diyalog, uzlaşma ve işbirliği ruhu doğrultusunda, birbirlerinin kaygılarına anlayış göstererek ve karşılıklı güveni arttırarak, ikili ilişkileri düzeltmek için çaba harcamasını beklediklerini sözlerine ekledi.

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor