ABD: Trump-Kim Zirvesi'ne hazırlıklara devam

2018-05-16 15:52:26

ABD, Kuzey Kore'nin görüşmeden çekilmesi uyarısına karşın Trump-Kim Zirvesi'nin Singapur'da başarıyla yapılması için ilgili hazırlıkları yoğunlaştıracağını açıkladı.

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) basınında bu sabah saatlerinde çıkan haberlerde, ABD ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) ortak askeri tatbikatı provokasyon olarak nitelendirilerek, Seul ile üst düzey temasların askıya alındığı ve Pyongyang'ın Trump-Kim Zirvesi'nden çekilebileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

Nauert, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü, iki liderin görüşmesinin Singapur'da 12 Haziran'da başarıyla gerçekleştirilmesi için hazırlıkları kararlılıkla sürdüreceklerini kaydetti.

Kuzey Kore'nin gözaltındaki üç Amerikan vatandaşını geçen hafta serbest bıraktığını hatırlatan Sözcü Nauert, “Şimdiye kadar onlardan (Kuzey Kore) oldukça olumlu sinyaller aldık. Yani doğru yönde bazı adımlar attılar.” dedi.

Ne Kuzey Kore'den ne de Güney Kore'den ortak askeri tatbikatların veya Trump-Kim Zirvesi'nin iptaline ilişkin haberler aldıklarını dile getiren Nauert, zirveye hazırlıkların sürdürüleceğine dikkat çekti.

Pyongyang'ın Trump ile görüşmeyi askıya aldığına ilişkin haberlerin doğruluğunu teyit edeceklerini belirten Sözcü, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un daha önce ABD ile Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatlarını anlayışla karşıladığını açıkladığını hatırlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor