Xi'den dışa açılma vurgusu

2018-05-16 14:03:06

Xi'den dışa açılma vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu Konsey Başkanı ve eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile dün Beijing'de bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, bu yüzyılın başlarında kurulan Bo'ao Asya Forumu'nun esas amacının, Asya ülkelerinin, öz kalkınma kapasitelerini yükselterek meydan okumaları birlikte göğüsleyip küresel etkilerini artırmak olduğuna işaret etti. Xi Jinping, Forum'un, reform ve dışa açılma temelinde kalkınmakta olan Çin ile birlikte büyüdüğünü söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı, dünkü görüşmede, öncelikle bir ay kadar kısa bir süre sonra Ban Ki-moon ile yeniden bir araya gelmekten duyduğu sevinci dile getirerek şunları belirtti: (SES-1)

“Bir ay kadar bir aradan sonra Bo'ao Asya Forumu Konsey Başkanı Ban Ki-moon ile yeniden bir araya gelmekten sevinç duyduğumu belirtmek isterim. Bu kez Bo'ao Asya Forumu Konsey Başkanı sıfatıyla Çin'e gelişiniz, iki taraf arasındaki işbirliği için yeni bir başlangıçtır.”

Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu'nun misyonunun, Asya'nın ekonomik bütünleşmesini hızlandırmak, Asya ve dünyanın diğer ülkeleri arasındaki değişim ile işbirliğini pekiştirmek, böylece taraflara çifte kazanç sağlamak olduğunu belirtti. Bo'ao Asya Forumu'nun, dışa açılma ve reform çalışmalarıyla kalkınmakta olan Çin ile birlikte büyüdüğüne dikkat çeken Xi, Forum'un çağın eğilimlerine ayak uydurması gerektiğini vurguladı. Xi Jinping, bunun yanı sıra Forum'un Asya ülkelerine ve yeni yükselen ekonomilere ağırlık vererek, küresel kalkınmayla ilgili sorunları yakından takip edip bu sorunların çözümü için çalışması, ekonomik yönetişim sisteminin iyileştirilmesine katkı sağlaması ve sürdürülebilir kalkınma için yeni kavramlar ve yöntemler sunması gerektiğini söyledi. Xi, Forum'un, Çin'in dünya ile ortak kalkınma ve refaha ulaşmasında aktif rol oynamasını istedi.

Çağın geri alınamaz eğilimi: Ekonomik küreselleşme

Nisan ayında düzenlenen Bo'ao Asya Forumu'nun 2018 yıllık konferansına da değinen Xi, konferansta yaptığı konuşmayla ekonomik küreselleşmenin çağın geri alınamaz eğilimi olduğunu vurgulamaya çalıştığını anlattı. Dünya ülkelerinin geleceğinin daha önce görülmemiş bir seviyede birbirine bağlandığının altını çizen Xi, ekonomik küreselleşmeye ilişkin sorunlara gerici çözümlerle değil, koordinasyonla yaklaşılması gerektiğini belirtti. Xi, bu konuda şöyle konuştu: (SES-2)

“Nisan ayında düzenlenen Bo'ao Asya Forumu'nun yıllık konferansı oldukça verimli geçti. Küresel ekonomi ve siyasi düzen gibi konular üzerine Çin'i temsilen bir konuşma yaptım ve Çin'in bu konulara yaklaşımı hakkında bilgi verdim. Bir başka önemli gelişme ise Forum esnasında yeni dönem konsey üyelerinin seçilmesi oldu. Yeni konseyin başkanlığına seçilmenizi bir defa daha kutlamak isterim. Bo'ao Asya Forumu'na yeni dinamizm katacağınıza inanıyorum. Sizin liderliğinizle Forum yeni ilerleme kaydedecektir. Biz de ev sahibi olarak Bo'ao Asya Forumu çalışmalarına eskiden olduğu gibi gelecekte de desteğimizi sürdüreceğiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor