Xi Jinping, Ban Ki-moon ile görüştü

2018-05-15 20:42:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Bo'ao Asya Forumu Başkanı ve BM eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştü.


Xi görüşmede, Bo'ao Asya Forumu'nun Asya ekonomisinin entegrasyon sürecini hızlandırmayı hedeflediğini söyledi. Xi Jinping, Forum'un böylece bölge ve dünya ülkeleri arasındaki iletişim ile işbirliğini güçlendirip, karşılıklı yarar ve ortak kazanç sağlamayı amaçladığını hatırlattı.


Çin Cumhurbaşkanı, Forum'un, kalkınma sorunlarını çözmek ve ekonomik yönetişimi geliştirmek için yeni yollar sağlamasını umduğunu belirtti.


Ev sahibi ülke olarak Çin'in, Bo'ao Asya Forumu Yönetim Kurulu'nun çalışmalarını destekleyeceğine işaret eden Xi, forumun etkisini arttırmaya devam edeceklerinin de altını çizdi.


Çin'in dışa açılan kapısının kapanmak yerine daha da büyük açılacağına dikkat çeken Xi, açık bir ortama ayak uyduracaklarını ve yine açık bir ortamda kalkınacaklarını vurguladı.


Xi ayrıca, çok taraflılığa kararlılıkla destek vereceklerini tekrarladı. Bu çerçevede çok taraflı ticaret sistemini koruyacaklarını dile getiren Xi, ekonominin küreselleşmesinin daha şeffaf, kapsayıcı, dengeli bir yönde ve ortak kazanca dayalı bir şekilde gelişmesini hızlandırmak için de çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.


Ban Ki-moon ise, Forum'un mevcut durumda küreselleşmeyi ve serbest ticareti destekleyen açık bir sinyal vermesinin önemine değindi.


Ban, Forum'un, Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifinden yararlanarak, Asya'nın daha güzel şekilde gelişmesini hızlandırması gerektini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor