Xi, Trinidad ve Tobago Başbakanı ile görüştü

2018-05-15 20:40:03 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Trinidad ve Tobago Başbakanı Keith Rowley ile bugün Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda görüştü.


Xi görüşmede, Çin'in karşılıklı saygı, eşitlik, fayda ve ortaklaşa kalkınma gibi ilkeler temelinde, Karayip ülkeleriyle kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.


Karayip bölgesinin büyük bir ülkesi olarak Trinidad ve Tobago'nun, Çin'in bölgedeki önemli işbirliği ortağı olduğuna işaret eden Xi, yeni durumda ikili ilişkilerin iki taraflı ve çok taraflı çerçevelerde daha geniş ölçüde gelişmesini sağlamak üzere, iki ülkenin birlikte çaba harcaması gerektiğini dile getirdi.


Xi, iki tarafın gelişme stratejileri ve kalkınma planlarının kenetlenmesini güçlendirerek, çeşitli düzeylerdeki temasları yoğunlaştırması, karşılıklı anlayış ve güveni arttırması gerektiğini vurguladı.


Rowley ise görüşmede, Trinidad ve Tobago'nun Xi Jinping'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifine etkin şekilde katılarak, iki ülke arasındaki ekonomi, ticaret ve yatırım çapı ile kültürel iletişimi genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor