Xi: Çin'e özgü yeni diplomasi yaratılacak

2018-05-15 19:47:19 CRI

Çin Cumhurbaşkanı, ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, ÇKP'nin dışişleri çalışmalarındaki liderliğinin güçlendirilerek, Çin'e özgü yeni bir diplomasi yaratılması gerektiğini vurguladı.

Xi bugün düzenlenen ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Birinci Toplantısı'nda, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana ÇKP'nin güçlü liderliği ışığında, Çin'e özgü yeni bir diplomasi yolunun oluşturulduğuna ve Çin diplomasisinde tarihi başarılar kaydedildiğine işaret etti.

Xi, günümüzde dünyada istikrarsızlık ve belirsizlikler çoğalırken, Çin'in gelişmesinin hem fırsat hem tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti. Xi, Çin'in uluslararası değişikliklerin kurallarını doğru kavrayıp, risk ve tehditlere karşı önlemler alacağını ifade etti.

"Kuşak ve Yol" inşasının, insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasına önemli bir platform sağladığını vurgulayan Xi, son yıllarda "Kuşak ve Yol" üzerindeki uluslararası işbirliğinde göze çarpan başarılar kaydedildiğine işaret etti.

Xi, İlk Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirve Forumu'nda alınan kararların yerine getirilerek, "Kuşak ve Yol" inşasının dünya halkına daha fazla fayda getirmesinin hızlandırılacağını kaydetti.

Xi, yerel yönetimlerin dışişleri çalışmalarının da ÇKP ve devletin dışişleri çalışmalarının önemli bir parçası olduğunu, ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu liderliğinde, yerel yönetimlerin dışişleri çalışmalarına uygun düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor