Wang Yi, Ban Ki-moon ile görüştü

2018-05-15 09:50:28

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Bo'ao Asya Forumu Konseyi Başkanı ve BM Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi.

Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi üyesi olan Wang Yi, görüşmede, Bo'ao Asya Forumu'nun, kuruluşundan bu yana geçen 17 yıl içinde gözle görülür ilerleme kaydettiğini vurguladı. Başta Ban Ki-moon olmak üzere yeni dönem konsey üyeleri liderliğinde forumun, Asya'yı temsil eden ve dünyaya açık bir platform haline gelebileceğini öngören Wang, böylece Asya ve tüm dünyanın karşılaştığı sorunların çözülmesine daha büyük katkı sağlanabileceğini kaydetti.

Wang Yi, Çin'in ev sahipliğindeki Bo'ao Asya Forumu'nu eskiden olduğu gibi bundan sonra da destekleyeceklerini belirtti.

Ban Ki-moon ise görüşmede, son yıllarda dünyada dev değişimler yaşandığına dikkat çekerek, Çin'in küresel etki gücü açısından dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Ban, Bo'ao Asya Forumu'nun siyasi, ticari ve akademik diyalog platformu rolünü oynamaya devam edeceğini, Asya'nın ve dünyanın kalkınması için Bo'ao planını sunacaklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor