Çin, Kuzey Kore'nin nükleer tesis kapatma kararından memnun

2018-05-14 18:52:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kuzey Kore'nin (KDHC) Punggye-ri nükleer deneme tesisini kapatma kararını olumlu bulduklarını ifade etti.


Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından 12 Mayıs'ta yapılan duyuruda, Punggye-ri nükleer deneme tesisinin kapanış töreninin hava durumuna göre 23-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi. Duyuruda ayrıca; Çin, Rusya, ABD, İngiltere ve Güney Kore'den gazetecilerin töreni izlemeleri için davet edildiği bildirildi.


Lu Kang bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Kuzey Kore'nin bu kararının Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılmasını hızlandırma ve ilgili taraflarla karşılıklı güven tesis etme yönündeki iyi niyetini gösterdiğini belirtti.


Lu, ayrıca bu kararın Kore Yarımadası sorununun siyasi yolla çözülmesine yardımcı olduğunu ve uluslararası toplumun bunu olumlu karşılaması, teşvik etmesi ve desteklemesi gerektiğini ifade etti.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 13 Mayıs'ta verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin gerekli önlemleri alarak nükleer tehditleri bırakacağını garanti etmesi durumunda, ABD'nin de Kuzey Kore halkının büyük fırsatlara kavuşmasını güvence altına alacağını söylemişti.


Lu, Pompeo'nun bu konuşmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.


Lu, Çin'in ilgili tarafların birbirlerine iyi niyetle yaklaşarak gerginliği azaltmaya faydalı ifadeler kullanmalarını, diyaloğu hızlandırmaya ve karşılıklı güveni arttırmaya yardımcı olacak girişimlerde bulunmalarını teşvik ettiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor