Shanghai'da Suriye Sorunu Uluslararası Semineri

2018-05-14 15:20:01 CRI

“Suriye Sorunundan Çıkış Yolu ve Suriye'nin Geleceği” konulu uluslararası seminer dün Shanghai'da başladı.

İki gün sürecek olan seminer, Shanghai Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü ile Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Seminere başta Çin, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan, İran, Türkiye, ABD ve İngiltere olmak üzere 10'dan fazla ülkeden 20'den fazla uzman katılıyor.

Çin hükümetinin Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, seminerde yaptığı konuşmada, Çin'in öteden beri Suriye sorununun çözülmesi için tek çıkış yolunun siyasi müzakere olduğunu savunduğunu yineledi. Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunmasına ve ülkenin geleceğinin Suriye halkı tarafından tayin edilmesine destek verdiklerine dikkat çeken Xie, önümüzdeki aşamada Çin'in barış görüşmelerinin ilerletilmesi için Şam rejimi ve muhaliflerle temasları yoğunlaştıracağını vurguladı.

BM'nin Suriye sorununun çözülmesinde öncü rol oynamasını desteklediklerini hatırlatan Xie, Cenevre görüşmeleri ve Uluslararası Suriye Destek Grubu gibi barışı sağlama mekanizmalarına aktif katılmaya devam edeceklerini dile getirdi. Xie, Çin'in, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesine yardımcı olan, tüm tarafların benimsediği ve barış sürecini ilerleten bütün çağrıları desteklediğini ifade etti.

Suriye özel elçisi, Çin'in Suriye halkına mümkün olduğu kadar yardım sağlarken, güvenlik koşullarının elverişli olması durumunda Suriye'nin yeniden yapılandırılması sürecine katılacağını da sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor