Xi'den Hong Kong ile bilimsel işbirliğini güçlendirme çağrısı

2018-05-14 15:00:31

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ilgili kuruluşlara, ülkenin iç kesimi ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini güçlendirme talimatı verdi.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yaşayan Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi'nin 24 üyesi, Haziran 2017'de Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e bir mektup yazarak, vatana hizmet ve inovasyona dayalı bilimi geliştirme heveslerini iletti.

Xi Jinping, akademisyenlerin çağrısına cevaben yaptığı açıklamada, Hong Kong ve iç kesim arasındaki bilimsel işbirliğinin kuvvetlendirileceğine işaret etti. Hong Kong'un inovasyona dayalı küresel bilim ve teknoloji merkezi olması için desteğin artırılmasını isteyen Xi, Hong Kong'lu bilim çevresinin Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasının gerçeğe dönüştürülmesine katkı sağlamasını teşvik edeceklerini açıkladı.

Çin Cumhurbaşkanı, ülkenin iç kesimi ve Hong Kong'da bilim çevrelerinin “Bir ülke-iki sistem” politikası çerçevesinde kendi avantajlarından faydalanarak Çin halkına mutluluk getirmeleri gerektiğini söyledi. Hong Kong'daki bilim ve teknoloji çevresinin Çin milletinin kalkınması yolunda sarf ettiği çabalara güçlü destek verilmesi talimatını veren Xi Jinping, ilgili kuruluşlara bu konuda somut tedbirler alma çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor