İran Dışişleri Bakanı Zarif Çin'e geliyor

2018-05-13 15:37:00 CRI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif bugün Çin'e resmi ziyareti gerçekleştirecek.

Zarif'in dış temasları, Çin, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerini kapsıyor. Zarif ve beraberindeki heyetin, nükleer anlaşma konusunu muhataplarıyla değerlendirmesi bekleniyor.

Zarif'in ziyaretiyle ilgili bilgi veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, nükleer anlaşmaya taraf ülkelerden biri olarak Çin'in gelişmeleri yakından izlediğini ve İran'la yakın teması koruyacaklarını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı da Zarif'in Çin, Rusya ve Avrupa Birliği merkezini ziyaret edeceğini duyurdu.

Zarif, gezisinin ilk durağı olan Çin'den sonra Rusya'ya geçip mevkidaşı Lavrov'la bir araya gelecek, ardından 15 Mayıs'ta AB merkezinde İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yle görüşmeler yapacak.

İran çıkış yolu arıyor

ABD, 8 Mayıs'ta İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladı. Ancak diğer taraf ülkeler, anlaşmayı kararlılıkla izleyeceklerini deklare etti. Zarif, yapacağı ziyaretlerde, ABD'nin hem anlaşmadan tek taraflı çekilmesi hem de yeni yaptırımlara tevessül ettiği bir dönemde, İran'ın göreceği zararı asgariye indirmek için çaba gösterecek.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilme kararı, İran'da sıradan halktan en yüksek liderlere kadar, toplumun bütün kesimlerinden tepki gördü. Hamaney ve Ruhani tepkisini ifade etti, başta Tahran olmak üzere çeşitli şehirlerde protesto gösterileri düzenlendi. İran kamuoyu, İsrail'in ‘gönlünü hoş etmek' için Trump'ın böyle bir karar aldığı kanaatinde.

İran hem nükleer anlaşmanın sürdürülmesi için elinden geleni yapıyor hem de anlaşmaya taraf olan diğer ülkelerle ticari ilişkilerinin zarar görmesini istemiyor. Diğer taraftan, eğer nükleer anlaşma sürdürülemezse, İran sanayi ölçekli uranyum zenginleştirme faaliyetlerini yeniden başlatmaya hazır görünüyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor