Başbakan Li Keqiang Çin'e döndü

2018-05-12 15:13:14

Başbakan Li Keqiang Çin'e döndü

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle beraber dün Hokkaido eyaletinde Toyota Motor Şirketi fabrikasını ziyaret etti.

Li, şirketin Çin üniversiteleriyle geliştirdiği araştırma işbirliğini takdirle değerlendirdi. Li, Çin ve Japonya'nın araştırma ve inovasyon işbirliğini güçlendirmelerini ve üçüncü taraf piyasalarda teknolojik ürünler geliştirmelerini beklediğini dile getirdi.

Başbakan Li Keqiang, Japonya'daki ziyaretini tamamladıktan sonra Beijing'e döndü.

Li Keqiang Tokyo'da 7. Çin-Japonya-Güney Kore liderler zirvesine katıldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, Tokyo'da yapılan üçlü buluşmada bu ilkelere uymayı vaat ederek dünyada etkisi gittikçe artan korumacılığa karşı serbest ticareti övdü. Çin Başbakanı Li, "Çin, Japonya ve Güney Kore'nın dünyanın üç büyük ekonomisi olup, birbirleri için ticaret ve işbirliği alanında önemli partnerler olduklarını" söyledi ve üç ülkenin, bölgesel gelişmeyi güçlendirme, ekonomik entegrasyonu yönlendirme, bölgede barış ve istikrarı korumada büyük sorumluluklar üstlendiklerini ekledi.

Başbakan Li Keqiang ayrıca, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'le ayrı ayrı ikili görüşme yaptı. Çin ve Japonya arasında "Üçüncü Taraf Piyasa İşbirliği Muhtırası" dahil ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Li, Güney Kore'nin “THAAD” sorununu uygun şekilde çözmesini beklediklerini vurguladı.

Başbakan Li Keqiang, Japonya'dan önce Endonezya'daydı.

Li Keqiang, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

1,3 milyar nüfusa sahip Çin'in büyük bir piyasa potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Widodo, Endonezya'nın Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Çin ile Endonezya arasındaki işbirliğinde büyük potansiyel bulunduğunu dile getiren Başbakan Li Keqiang, iki ülkenin karşılıklı saygı ve eşit işbirliği temelinde karşılıklı güveni arttırarak, ikili ilişkileri sürekli yeni bir seviyeye taşıması gerektiğine işaret etti.

Çin Başbakanı Li Keqiang Cakarta'da Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Jusuf Kalla ile beraber Çin-Endonezya Sanayi ve Ticaret Zirvesi'ne katıldı.

Başbakan Li Keqiang Cakarta'yken ASEAN Sekretaryasını da ziyaret etti. Li, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortalık ilişkileri kurulmasının 15. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Li burada yaptığı konuşmada, "Çin-ASEAN işbirliği ruhunu" oluşturmaya hazır olduklarını belirtti.

Çin'in komşuluk diplomasisinde her zaman ASEAN'a öncelik verdiğini vurgulayan Li, ASEAN inşasına ve ASEAN'ın bölgesel işbirliğindeki merkezi konumuna daima destek verdiklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor