Felaketin 10. yılında depremle mücadele çalışmaları

2018-05-11 21:36:02

Çin'in Sichuan eyaletinin Wenchuan ilçesinde 12 Mayıs 2008 tarihinde meydana gelen 7.8 büyüklüğünde şiddetli deprem büyük acılara yol açmıştı. Yarın depremin 10. yıldönümü, aynı zamanda afetle mücadele günü.

Depremle mücadele küresel sorunlardan biri, zaman içinde farklı ülkeler maalesef bu afetten ağır şekilde etkilendi. 1999 yılında Türkiye'de Richter ölçeğiyle 7.8 büyüklüğünde, Hindistan'da 2001 yılında 8.4 büyüklüğünde, 2004'de Endonezya'nın Sumatra bölgesinde 9.0 büyüklüğünde, 2015 yılında Nepal'de 8.1 büyüklüğünde şiddetli depremler meydana gelmişti…

Son yıllarda Çin hükümeti deprem izleme, afetleri önleme, acil yardım sağlama ve bilimsel araştırma gibi alanlarda uluslararası toplumla, özellikle Kuşak ve Yol ülkeleriyle işbirliğini artırıyor.

Çin ayrıca bu yıl Şubat ayında ilk sismo-elektromanyetik izleme uydusu olan Zhangheng-1'i başarıyla uzaya fırlattı. Zhangheng-1 uydusu yaklaşık 500 km yükseklikteki güneşle aynı yörüngede, dünya genelinde 7 büyüklüğünde, Çin genelinde 6 büyüklüğündeki depremler için elektromanyetik bilgi analizi yapacak. Uydu, 5 yıllık görevi boyunca bilim insanlarının yerkürede elektromanyetik alanı, iyonosferi ve yüksek enerjili parçacıkları izlemesine yardımcı olacak.

Çin Deprem Müdürlüğü şimdiye kadar Kuşak ve Yol girişimiyle ilgili 41 ülkeyle işbirliği ilişkileri oluşturarak, 22 anlaşmaya imza attı. Çin ayrıca söz konusu ülkelerle deprem izleme ve afetle mücadele, arama kurtarma ve teknolojik araştırma çalışmaları gibi alanlarda aktif işbirliği yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor