Dış ticarette istikrarlı büyüme sürüyor

2018-05-11 20:28:37 CRI

Dış ticarette istikrarlı büyüme sürüyor

Çin Gümrük Genel İdaresi'nin açıkladığı istatistiklere göre, Nisan ayında ithalat ve ihracat hacmi 2 trilyon 360 milyar yuanı bularak yüzde 7,2 arttı.

Çin İstatistik Müdürlüğü rakamlarına göre, Nisan ayında tüketici fiyat endeksi önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 1,8 yükseldi. Uzmanlar, tüketici fiyat endeksinde istikrarın korunduğunu belirtiyor.

Çin Ticaret Bakanlığı basın sözcüsü Gao Feng, dünkü olağan basın toplantısında, tüketimin artırılması için son teknoloji ürünlerin ithalatının artırılacağını açıklamıştı.

Çin Gümrük Genel İdaresi'nin rakamlarına göre, Çin'de ithalat ve ihracat hacminde artış eğilimi korundu.

İhracat hacmi 1 trilyon 270 milyar yuanı olarak yüzde 3,7, ithalat hacmiyse 1 trilyon 90 milyar yuan olarak yüzde 11,6 arttı.

Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı Uluslararası Piyasa Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Bai Ming, ithalat ve ihracattaki toplam artış hacminin ılımlı bir boyutta bulunduğunu, ihracat artışının nispeten yavaş, ithalatın nispeten hızılı olduğunu kaydetti.

Çin'in başlıca ticaret ortaklarıyla ithalat ve ihracatındaki artış da korunuyor. Yılın ilk 4 ayında, Avrupa Birliği, ABD ve ASEAN, Çin'in halen en önemli ticaret ortakları olarak kendini gösterdi. Diğer yandan Çin'in Kuşak ve Yol ülkeleriyle yaptığı ithalat ve ihracatın hızı, dış ticaretin artış hızından 2,7 puan daha yüksek.

Çin Gümrük Genel İdaresi'nden Huang Songping de Çin'in Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirdiğini belirtiyor. Öyle ki, Çin'in bu ülkelerle yaptığı ticaret, genel ithalat-ihracat seviyesini aşmış durumda.

Gözden kaçmaması gereken bir diğer husus da şu: Çin'in ticaret fazlası daralıyor. Uzmanlara göre bu durum, ithalat ve ihracatın dengeli gelişmesine daha fazla önem verilmesiyle ilgili.

Yurt içinde arz-talep karşılaştırmasına bakıldığında, günümüzde ve gelecekte enflasyona yol açan unsurlar net değil. Ancak jeopolitik faktörlerin, emtia fiyatlarını beklentilerden daha fazla artırabileceğine dikkat çekiliyor. Bu nedenle enflasyonda dış etkinlerin etkili olduğu belirtiliyor.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, bu hafta düzenlenen basın toplantısında, Çin Ticaret Bakanlığı'nın geçen ay düzenlediği çalışma toplantısında, 2018'de tüketimin artırılmasına dair bir eylem planı belirlenmiş olduğunu kaydetti.

Bu yılki tüketim durumuna değinen Gao Feng, yılın ilk çeyreğinde ekonominin istikrarlı büyümeyi sürdürdüğünü, tüketim piyasasının elverişli bir başlangıç yakaladığını ifade etti.

Sözcünün verdiği bilgilere göre, tüketim halen büyük potansiyele sahip. Arz yönlü yapısal reformun derinleştirilmesi ve ithalatın artırılması gibi uygulamalarla, piyasada etkin tedarikin sürekli artması öngörülüyor, böylece piyasadaki arz-talep ilişkileri etkin şekilde iyileştirilecek.

Bununla birlikte, yeni teknoloji, yeni model ve yeni sektörler, tüketimin sürekli artırılması ve tüketim potansiyelinin ortaya çıkarılmasına yarar sağlayacak. Bu sene Çin'de tüketim piyasasının istikrarlı ve nispeten hızlı gelişmeyi sürdürmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor