Yabancı Uzmanlar Shaanxi'yi Keşfediyor

2018-05-11 20:03:56

Yabancı Uzmanlar Shaanxi'yi Keşfediyor

 İpek Yolu'nun Başlangıcında Shaanxi'yi Keşfetmek adlı gezi programı için Xi'an'daki Beilin Müzesi'nde bir açılış töreni düzenlendi. ABD, Kanada, Avustralya, Pakistan, Mısır, Birmanya, Türkiye ve bazı diğer ülkelerden gelen 11 yabancı uzmanın yanı sıra, etkinliği organize eden yetkililer ve basın mensupları törende hazır bulundu.

Bu yılki etkinlik, Shaanxi eyaleti dış tanıtım ofisi, Shaanxi Sergi Merkezi ve CRI Online işbirliğiyle organize ediliyor.

CRI Online Başkan Yardımcısı He Qing, açılış töreninde bir konuşma yaptı: “Bu özel etkinlik sayesinde, Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde İpek Yolu'nun farklı ülkelerinden basın mensupları ve aydınlar bir araya geliyor, katılımcılar kendi bakış açılarıyla Shaanxi'nin yeni çehresini görme imkânı bulacak.”

Xi'an'a ilk kez gelen Kanada Asya-Pasifik Uluslararası İlişkiler ve Yönetişim Araştırma Uzmanı Brady William Fox, yabancı uzmanlar adına yaptığı konuşmada, Shaanxi'de tarih, kültür ve yerel lezzetlerin tadını çıkarmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Yabancı misafirler, gezi sırasında 3. İpek Yolu Fuarı için hazırlanan stantları da inceleyecek.

3. İpek Yolu Fuarı, Çin'in İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmesi için önemli bir platform olarak görülüyor.

Etkinlik, iki aşamadan oluşacak. Birinci aşamada uzmanlar Shaanxi'de kültür, ekonomi, ticaret, bilim ve teknoloji seviyesini yansıtan bölgeleri ziyaret edecek. Gezinin ikinci aşamasında Yulin kentine geçilecek, buradaki programda enerji ve kültür merkezleri öne çıkacak.

Yabancı uzmanlar gezi sayesinde Shaanxi eyaletinin geride kalan 40 yıl boyunca reform ve dışa açılmanın etkisiyle yaşadığı değişimi görecek, aynı zamanda Kuşak ve Yol girişiminin açıklanmasından bu yana geçen 5 yılda, bölgenin bu girişimden nasıl etkilendiğine tanıklık edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor