Çin-Japonya ilişkilerinde yeni dönem

2018-05-11 10:19:08 CRI

Çin-Japonya ilişkilerinde yeni dönem

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerin iyileşmesi ve gelişmesi için yeni fırsatlar doğduğunu, her iki ülkenin de bu şansı kaçırmaması gerektiğini belirtti.


 Li Keqiang, dün Tokyo'da Japon Mevkidaşı Şinzo Abe ile birlikte Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı.


Li, Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın “Çin-Japonya Ortak Açıklaması”ndaki maddeleri hukuki olarak tanıyarak, Çin ile Japonya arasındaki ilişkilere siyasi temel ve hukuki standart belirleyip, ikili ilişkilerin gelişmesine de doğru yön verdiğini söyledi.


Li, Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerin sağlıklı gelişmesi için iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgenin kararlılıkla izlenmesi gerektiğine işaret etti.


Li, son ziyaretinde Japonya liderleriyle görüşmelerinde eski tecrübelerin ve alınan derslerin gözden geçirilerek, ikili ilişkilerin normale dönmesinin sağlanması, uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişme hedeflerine ulaşılması gibi pek çok önemli konuda fikir birliğine vardıklarını vurguladı.


Li, siyasi açıdan tarihten ders alarak geleceğe yönelik üst düzey temasları sürdürmeyi, çeşitli alanlardaki diyalog mekanizmasını yeniden başlatmayı, karşılıklı siyasi güveni arttırmayı ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmeyi kabul ettiklerini belirtti.


Li, ekonomik açıdan kalkınma ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye yoğunlaştırılarak, iki ülke arasındaki somut işbirliğinin yeni bir aşamaya taşınması konusunda anlaştıklarını kaydetti.


Li, kültür konusunda ise iletişimin pekiştirilmesi üzerinde de mutabakata vardıklarını söyledi.


Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerin iyileşmesi ve gelişmesi için yeni fırsatlarla karşı karşıya bulunulduğuna işaret eden Li; iki tarafın ikili ilişkileri geliştiren yeni önlemler alması, iki ülke halkı ve uluslararası toplumun Çin-Japonya ilişkilerine yönelik beklenti ve güvenlerini arttırması gerektiğini sözlerine ekledi.


Abe ise etkinlikte yaptığı konuşmada, 40 sene önce iki ülkenin eski kuşak siyasetçileri arasında imzalanan Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın ilk maddesinde, iki ülke arasında kalıcı barış ve dostluk ilişkilerinin geliştirileceğinin belirlendiğine dikkat çekti.


Abe, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın son ziyaretiyle ikili ilişkilerin normale dönerek, yeni bir başlangıçla tekrar yola çıkılmasının gerçekleştirildiğine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor