Çin, Japonya, Güney Kore korumacılığa “Hayır” diyor

2018-05-10 20:57:14

Çin, Japonya ve Güney Kore, 9 Mayıs'ta ekonomik küreselleşmeye ve ticaret ile yatırımın serbestleşmesine bağlılıklarını teyit ederek küresel büyüme inancına taze bir güç verdiler.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, Tokyo'da yapılan üçlü buluşmada bu ilkelere uymayı vaat ederek dünyada etkisi gittikçe artan korumacılığa karşı serbest ticareti övdü.

Çin Başbakanı Li, "Çin, Japonya ve Güney Kore'nın dünyanın üç büyük ekonomisi olup, birbirleri için ticaret ve işbirliği alanında önemli partnerler olduklarını" söyledi ve üç ülkenin, bölgesel gelişmeyi güçlendirme, ekonomik entegrasyonu yönlendirme, bölgede barış ve istikrarı korumada büyük sorumluluklar üstlendiklerini ekledi.

Abe ise Tokyo'nun serbest ticaret ilkesine uyacağını vadetti. Dünyanın önemli ticaret ülkeleri olan üç tarafın da, serbest ticaret ve açık piyasa ekonomisini desteklediğini söyledi.

Moon, üç ülkeyi birbirinden ayrılmaz işbirliği partnerleri olarak nitelendirdi ve üçlü işbirliği içeriğinin daha da zenginleştirilebileceğine inandığını ifade etti.

Üç lider ayrıca ortak basın toplantısına katıldı. Liderler, üçlü serbest ticaret anlaşması (FTA-Free Trade Agreement) amacıyla müzakereleri hızlandırmayı ve bölgesel kapsamlı ekonomik işbirliğini (RCEP-Regional Comprehensive Economic Partnership) yakın zamanda gerçekleştirmeyi vaat etti.

Li, Çin'in oluşturduğu Kuşak ve Yol Girişimi'nin üçlü işbirliği için yeni bir alan yarattığını da vurguladı.

Tokyo'daki Fujitsu Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Jin Jianmin, "Üç ülkenin FTA ve RCEP konusundaki müzakereleri hızlandırma yolundaki siyasi iradesi; bölgesel entegrasyon ve kalkınmanın desteklenmesi, ticaret ve yatırımların liberalizasyonu yönündeki eğilimin korunması istikametinde, kesinlikle pozitif bir enerji sağlayacaktır" dedi.

Li Keqiang ayrıca katıldığı iş zirvesinde yaptığı konuşmada, dijital ekonomi, yapay zekâ, çevre koruması, sağlık ve tıp hizmetleri alanlarında Tokyo ve Seul ile işbirliğini güçlendirmek için birlikte çaba harcamaya istekli olduklarını belirtti.

Kore Yarımadası'nın barış için önemli bir dönüm noktasında olduğunun altını çizen Güney Kore Başkanı, bunun daha çok iş fırsatı yaratacağını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor