Çin ve ABD ticaret müzakerelerinde iletişimi koruyor

2018-05-10 15:37:57 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'nın bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD ile yürütülen ticaret müzakereleri başta olmak üzere gündemdeki diğer ekonomi ve ticaret konularıyla ilgili bilgi verildi.

Bakanlık sözcüsü Gao Feng, Çin-ABD ticari ve ekonomik ilişkilerinin, küresel ekonominin büyümesini hızlandıran güçlü bir dinamik haline gelmesi arzusunu dile getirdi. Sözcü Gao, Çin ve ABD liderlerinin 8 Mayıs'ta yaptıkları telefon görüşmesinde ticari sorunların uygun şekilde çözülmesi hususunda fikir birliğine vardıklarını belirterek, iki ülkeden ilgili heyetlerin müzakereleri sürdürdüklerini kaydetti.

Çin'in ticaret savaşı arzu etmediğini, ancak bundan da çekinmediğini yineleyen Gao Feng, bakanlık olarak Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin sağlıklı yönde gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre; Nisan ayında Çin'de gerçekleştirilen dış ticaret hacmi 9,11 trilyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 oranında arttı.

Gao Feng, Nisan ayında Çin'in dış ticaretinin istikrarlı şekilde geliştiğini ve yıl boyunca bu eğilimin sürmesini beklediklerini kaydetti.

Gao söz konusu eğilimin, küresel ekonominin büyüme rayına girmesi, uluslararası piyasa taleplerinin genişlemesi, dış ticarette arz yönlü yapısal reformların hızlandırılması sonucu yurt içi piyasada talep ve tüketimin artması sayesinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Nisan ayında ticaret fazlasında yüzde 24,1 oranında bir daralma yaşandığına dikkat çeken Gao, Çin'in hiçbir zaman ticaret fazlası peşinde koşmadığını ekleyerek, “Mevcut ticaret fazlası, piyasa tarafından oluşturulmaktadır, piyasa yapısı değişmeden bu durumun değişmeyeceğini defalarca vurguladık” dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı'nın geçen ay düzenlediği çalışma toplantısında, 2018'de tüketimin artırılmasına dair bir eylem planı belirlenmişti. Sözcü Gao Feng bu konuda son teknoloji ürünlerin ithalatının artırılması gibi tedbirler dâhil olmak üzere gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ifade etti. Bakanlık, yeşil ve geri dönüşümlü tüketimin artırılması ve tedarik zincirinde inovasyon gibi adımlar da atacak


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor