Li Keqiang, Moon Jae-in ile görüştü

2018-05-10 11:17:01 CRI

Li Keqiang, Moon Jae-in ile görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Tokyo'da Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile görüştü.


Çin'in Güney Kore ile stratejik iletişimi güçlendirmeye, karşılıklı siyasi güveni artırmaya ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu söyleyen Li, Güney Kore'den de “THAAD” sorununu uygun şekilde çözmesini beklediklerini söyledi.


Li, Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Toplantısı'nda işbirliğinin güçlendirilmesi, bölge istikrarının savunulması ve bölgesel kalkınmanın hızlandırılması gibi konular üzerinde fikir birliğine varıldığına işaret etti.


Li toplantının ardından, Çin-Japonya-Güney Kore işbirliği mekanizmasının başkanlığını üstlenecek Çin'in, Japonya ve Güney Kore ile beraber karşılıklı güveni arttırarak, Çin-Japonya- Güney Kore işbirliğini ve bölgesel entegrasyon sürecini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında başarıyla düzenlenen zirve için Moon Jae-in'i tebrik eden Li, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunda diyalog yoluna dönülmesinden memnun olduğunu ve Güney Kore'nin harcadığı çabayı takdir ettiğini dile getirdi.


Li, ilgili tarafların bu fırsatı değerlendirerek, Kore Yarımadası sorununun siyasi yolla çözülmesi ve Yarımada'da kalıcı barışın sağlanması için çaba harcamalarını beklediğini ifade etti.


Li, Çin'in bu konuda yapıcı rol üstlenmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.


Moon Jae-in, Çin-Japonya- Güney Kore Liderler Toplantısı'nda elde edilen olumlu sonuçları tebrik etti.


Moon Jae-in, kısa süre önce Güney-Kuzey zirvesinin başarıyla gerçekleştirildiğini, Çin'e bu konudaki büyük destek ve işbirliği için teşekkür ettiğini belirtti.


Moon Jae-in, yeni aşamada Kuzey Kore-ABD zirvesi ve Kore Yarımadası'ndaki barış sürecinde yine Çin'den destek beklediğini söyledi.


2018'in Güney Kore ile Çin arasındaki stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin kurulmasının 10. yıldönümü olduğuna dikkat çeken Moon Jae-in, iki ülkenin üst düzey temasları sürdüreceğini, karşılıklı siyasi güveni arttıracağını, somut işbirliğini güçlendireceğini ve ikili ilişkilerde yeni ilerlemeleri hızlandıracağını umduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor