Çin, Japonya ve Güney Kore liderleri görüştü

2018-05-10 10:22:31 CRI

Çin, Japonya ve Güney Kore (KC) liderleri, işbirliği ile bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün Tokyo'da “7. Çin-Japonya-Güney Kore Liderleri Toplantısı”na katıldı.

Liderler toplantıda, üç ülke arasındaki işbirliği ile bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, karmaşık uluslararası siyasi ve ekonomik koşullar karşısında Çin, Japonya ve Güney Kore'nin, arasındaki işbirliğini güçlendirmesinin, üç ülkenin kalkınmasının ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti. Li, üç ülkenin işbirliğini ilerletmesinin ayrıca, bölgedeki ülkelerin ve uluslararası toplumun ortak beklentilerine de uyduğuna işaret etti.

Bölgede kalıcı barış ve ortak refah sağlanması için birlikte çaba harcanması çağrısı yapan Li, üç ülke arasındaki siyasi güvenin derinleştirilerek, pozitif bir atmosfer yaratılması gerektiğini vurguladı. Li, serbest ticaretin korunmasını ve bölgesel ekonominin bütünleşmesinin hızlandırılmasını talep etti.

“3 (Çin-Japonya-Güney Kore)+X” modeli oluşturularak, bölgedeki sürdürülebilir kalkınmanın ilerletilmesi önerisinde bulunan Li Keqiang, üç taraf arasında ayrıca, kültürel temasların yoğunlaştırılması ve teknolojik inovasyonun teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Li Keqiang, üç ülkenin bölgedeki istirar ve refahı korumanın yanı sıra, dünya barışına ve kalkınmasına daha büyük katkı sunması arzusunu dile getirdi.

Li ayrıca, üç ülkenin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması için birlikte çaba harcayacağını ve Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerleteceğini ifade etti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise, Çin, Japonya ve Güney Kore'nin, serbest ticareti ve açık piyasayı destekleyen üç önemli ülke olarak, 21. yüzyıla uygun ticaret kuralları ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Abe, uluslararası toplumla birlikte, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması ve geleceğe yönelik işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

Üçlü toplantının sürdürülerek bir mekanizmaya dönüştürülmesini arzuladıklarını dile getiren Moon Jae-in de, Çin ve Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözümünde oynadığı olumlu rolü takdirle karşıladıklarını söyledi.

Moon, üç ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor