‘Jüpiter karşıtlığına' dikkat!

2018-05-09 19:58:07 CRI

9 Mayıs gecesi güneş, dünya ve Jüpiter aynı çizgide sıralanacak. Dünyanın Jüpiter ile güneşin arasında kaldığı ve “Jüpiter karşıtlığı” olarak adlandırılan bu gök olayı dünyanın pek çok bölgesinden izlenebilecek.

Güneş sistemindeki 8 gezegenden biri olan Jüpiter, çapı ve kütlesi açısından diğer 7 gezegenin toplamının 2,5 katı; bu nedenle “dev gezegen” olarak anılıyor.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne bağlı Shanghai Rasathanesi'nden araştırmacı Qi Zhaoxiang'in verdiği bilgiye göre, yerküre ve Jüpiter'in, güneşin etrafında yörüngede dolanarak güneşle aynı çizgide bulunması, astronomide “Jupiter karşıtlığı” olarak adlandırılıyor.

Jüpiter'i gözlemek için en uygun zamanın, gezegenin en parlak noktaya ulaştığı gece yarısından sonra olduğu belirtiliyor. Güney yarımkürenin Jüpiter'i kuzeye göre daha net izleyebileceği de bildiriliyor. Jüpiter'i fotoğraflamak için de en ideal vakit 9 Mayıs gecesi.

Güneş, yerküre ve Jüpiter'in aynı çizgide sıralanması 399 günde bir kez ortaya çıkıyor. Bu görüntü en son 8 Nisan 2017'de görülmüştü. Gelecek sefer 10 Haziran 2019'da gerçekleşmesi bekleniyor.

Astroloji uzmanları, Jüpiter karşıtlığı nedeniyle enerjinin boşa harcanmamasını, münakaşa ve çekişmelerden uzak durulmasını, gereksiz harcamalardan kaçınılmasını tavsiye ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor