ABD'nin anlaşmadan çekilmesine Çin'den tepki

2018-05-09 19:03:34

Çin, ABD'nin İran Nükleer Anlaşması'ndan çekilmesini üzüntüyle karşıladı. Anlaşmanın uygulanması konusunda bir an önce doğru yola dönülmesi çağrısı yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, altı ülkenin yanı sıra Avrupa Birliği ve İran'ın taraf olduğu söz konusu anlaşmanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2231 sayılı kararıyla onaylandığını hatırlattı.

Sözcü Geng, “İran nükleer sorununa dair kapsamlı anlaşmanın bütünlük ve ciddiyetinin korunması, nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine fayda sağlayacaktır ve Ortadoğu'da barış ve istikrarın teminatı olacaktır" dedi.

Geng Shuang, mevcut durumda ilgili tarafların sorumlu bir tavır ve uzun vadeli bakış açısıyla çözümde ısrarcı olmaları çağrısında bulundu.

Geng ayrıca, Çin'in tarafsız, adil ve sorumlu bir tavırla anlaşmayı uygulamaya devam edeceğini kaydetti.

Çin'in Ortadoğu özel elçisinden açıklama

Çin'in Ortadoğu Sorunu Özel Elçisi Gong Xiaosheng, önemli bir uluslararası anlaşma olan İran Nükleer Anlaşması'na saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

7-8 Mayıs günlerinde İran'ı ziyaret eden Gong Xiaosheng, İranlı muhataplarıyla nükleer anlaşma ve Suriye sorunu gibi konuları ele aldı.

Nükleer anlaşmanın çok taraflı olduğunu hatırlatan Gong, “Anlaşmanın bütünlüğünün ve ciddiyetinin korunması, uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme sisteminin muhafaza edilmesine de yararlı olacaktır” dedi.

Gong, Suriye sorunuyla ilgili olarak, bu ülkede bir an önce silahların susması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye sorununun diyalog ve görüşme yoluyla çözülmesini istediklerini kaydeden Gong, "Çin, Suriye'de barış sürecini ilerletmek için çaba harcamaya devam edecek" ifadesini kullandı.

Dünyadan Trump'a tepki

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymaya başlayacak olmasından derin endişe duyduğunu belirtti.

Anlaşmanın taraflarına taahhütlerini yerine getirme ve tüm üye devletlere de nükleer anlaşmaya destek verme çağrısında bulunan Guterres, İran ile varılan nükleer anlaşmanın nükleer silahsızlanma ve diplomaside büyük başarı olduğunu ve uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağladığını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesine İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den ilk tepki geldi. Hamaney, "Trump sen hata yaptın" dedi.

İran Devlet Televizyonu'nda halka hitap eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD olmadan diğer ülkelerle nükleer anlaşma sürecini sürdüreceklerini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Twitter'dan yayımladığı mesajda, "ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinden derin üzüntü duyuyorum." ifadesine yer verdi. "İngiltere, Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na kuvvetle bağlı olmayı sürdürüyor." ifadesini kullanan Johnson, ülkesinin Almanya, Fransa ve diğer ortakları ile bu anlaşmayı korumak için çalışacağını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Fransa, İngiltere ve Almanya Trump'ın İran nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı üzüntü duyuyor. Nükleer silahların yayılmasını engelleme sistemi tehlike altında." ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor