Xi ve Trump telefonda görüştü

2018-05-09 10:09:14 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün ABD Başkanı Donald Trump'la telefon görüşmesi yaptı. İki lider, Çin-ABD ilişkileri ve Kore Yarımadası'ndaki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Çin-ABD ilişkilerindeki gelişmede önemli bir aşamaya gelindiğini belirten Xi, ikili ilişkilerin gelişmesine büyük değer verdiğini ve Trump'la iyi bir iş ilişki sürdürdüklerini kaydetti.

Xi, Trump'ın geçtiğimiz Kasım ayında Çin'e yaptığı ziyareti hatırlatarak, her iki tarafın da görüşmede varılan mutabakatı yerine getirmesini istedi.

İki ülkenin karşılıklı saygı ve fayda ilkeleri çerçevesinde, her düzeyde üst düzey teması sürdürmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, iki tarafın iş birliğine odaklanarak anlaşmazlıkları kontrol altında alması ve ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı biçimde geliştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin her zaman ikili ilişkilerin istikrar sağlayıcı ve itici gücü olduğunu söyleyen Xi, geçen hafta Beijing'de gerçekleştirilen verimli ve yapıcı görüşmeleri hatırlatarak, iki taraftan konuşulan sorunlara uygun çözümler bulmalarını ve ortak kazanca dayalı sonuç elde etmelerini talep etti.

Trump, Washington'un ABD-Çin ilişkilerine büyük önem verdiğini ve Xi ile yakın teması sürdüreceğini ifade etti.

Trump, ayrıca Çin'le çeşitli alanlardaki somut işbirliğini güçlendirmeye, ABD-Çin ticaret sorunlarını doğru bir şekilde çözmeye, ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemelerin kaydedilmesini sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

İki lider görüşmede Kore Yarımadası sorununu de ele aldı. Xi, Çin'in ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) liderleri görüşmesine destek verdiğini yineledi.

Xi, Washington ve Pyongyang'ı karşılıklı anlayış ve güveni arttırmaya, aşamalı bir eylem planı çıkarmaya, iki tarafı ilgilendiren sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve Kore Yarımadası sorununa dair siyasi çözüm sürecini ilerletmeye çağırdı.

Xi, Çin'in Yarımada'nın nükleer silahtan arındırılması ve bölgede kalıcı güvenliğin sağlanmasında olumlu rol üstlenmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Çin'in Kore Yarımadası sorununun çözülmesinde oynadığı önemli rolü takdirle karşılayan Trump, Çin'le temas ve koordinasyonu güçlendirerek, sorunun diyalogla çözülmesi için ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor