Xinjiang kültür heyeti Mısır'da

2018-05-08 20:27:59

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden gelen kültür heyeti Mısır'ın başkenti Kahire'de çeşitli temaslarda bulundu.

Xinjiang heyeti ile Mısır'daki çeşitli partiler ve Mısır-Çin Dostluk Derneği'nden temsilciler seminerde bir araya geldi. Ziyaret, Mısırlıların Xinjiang'ı daha doğru tanımasını sağlamayı amaçlıyor.

Heyete başkanlık eden Çin Yurt Dışı Dostluk Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Xu Guixiang, yaptığı konuşmada, Xinjiang'ın tarihini ve geleneklerini tanıttı ve Çin hükümetinin bölgede uyguladığı ekonomik, sosyal, etnik ve dini politikalar hakkında bilgi verdi.

Xu, çok dinli bir ülke olan Çin'de farklı inançların öteden beri eşit ve uyumlu şekilde bir arada bulunduğunu, inananlar ile inanmayanların karşılıklı saygı ve birlik içinde beraberce yaşadığını hatırlattı.

Toplantıda Xinjiang'ın etnik ve kültürel çeşitliliğine dikkat çekilerek, farklı inançtan vatandaşların eşit şekilde ve barış içinde bir arada yaşadıkları belirtildi, buna rağmen bölücülük ve terörizmin, bölgede büyük hasara yol açtığı kaydedildi.

Özel bir coğrafya bulunduğu için Xinjiang'da tarihten beri pek çok etnik grubun birlikte yaşadığını dile getiren heyet başkanı Xu, tarihin her döneminde farklı etnik grupların bölgeye akın ettiğini yineledi.

Xu ayrıca, bölgenin gerçeklerini yansıtmayan yalan haberlere itibar edilmemesini isteyerek, Xinjiang'la ilgili gerçek bilgileri öğrenmek için en iyi yolun iletişim ve bölgeyi ziyaret etmek olduğunu söyledi.

Reform ve dışa açılma siyasetinin başlatılmasından bu yana geçen 40 yılda Xinjiang ekonomisinin hızla geliştiğini ve halkın yaşam koşullarının iyileştiğini dile getiren Xu Guixiang, Xinjiang'da sosyal istikrarın tesis edildiğine ve farklı etnik gruplara mensup vatandaşların mutluluk duygusunun yükseldiğine işaret etti.

Mısır-Çin Dostluk Derneği üyesi ve Al-Ahram gazetesi internet sitesi yayın yönetmeni yardımcısı Mansur Ebu Alazm, 2010 yılında Xinjiang'ı ziyaret ettiğini ve Urumçi, Turfan gibi yerlerde ekonomik ve sosyal kalkınmaya tanık olduğunu söyledi. Ebu Alazm, Ramazan Bayramı'nda bölge halkının coşkusunu gördüğünü belirterek, Xinjiang'ın kalkınmasını takdirle değerlediğini dile getirdi.

Bunun yanı sıra, Mısır Komünist Partisi ve diğer parti ve kurumlardan gelen temsilciler de seminerde konuşma yaptı.

Xinjiang kültür heyeti Mısır'ın ardından Suudi Arabistan ve İran'a geçecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor