Trump İran nükleer anlaşmasına dair kararını açıklayacak

2018-05-08 20:31:15

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs'ta İran nükleer anlaşması hakkında son kararını açıklayacak. Bu karar öncesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın ABD'ye giderek nükleer anlaşmadan vazgeçmemesi için Trump'ı ikna etmeye çalışacakları belirtildi.

İran Temmuz 2015'te ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya'dan oluşan altı ülke ile nükleer testler konusunda kapsamlı anlaşmaya vardı. Anlaşma gereğince İran nükleer programında kısıtlama taahhüdünde bulunurken, nükleer enerjiyi barışçı şekilde kullanma ve uluslararası toplumun yaptırımlarından kurtulma hakkı elde etti.

ABD Başkanı Trump, Ocak ayında İran'a yaptırımların muafiyet süresini son bir kez uzatacaklarını ve 12 Mayıs'ı, nükleer anlaşmada değişiklik yapılması için son tarih olarak belirlediklerini duyurmuştu. Donald Trump o tarihe kadar ‘kendilerini tatmin edici bir plan' ortaya çıkmaması durumunda anlaşmadan geri çekilecekleri uyarısında bulundu.

Çin: İran nükleer anlaşmasına uymaya devam edeceğiz

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, “İran nükleer sorununa dair kapsamlı anlaşmanın bütünlük ve ciddiyetinin korunması, nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine fayda sağlayacaktır ve Ortadoğu'da barış ve istikrarın teminatı olacaktır” dedi.

Bugünkü olağan basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çinli sözcü Geng, altı ülkenin yanı sıra Avrupa Birliği ve İran'ın taraf olduğu söz konusu anlaşmanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2231 sayılı kararıyla onaylandığını hatırlattı.

İlgili tarafların anlaşmazlıkları diyalog yoluyla uygun şekilde çözmesi ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Geng Shuang, Çin'in tarafsız, adil ve sorumlu bir tavırla sürece katkı sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

“Değişim eski anlaşma temelinde yapılmalı”

İngiltere, Fransa ve Almanya, anlaşmanın eski metninin korunarak füze planı, anlaşmanın geçerlilik süresinin dolduğu 2025 yılından sonra nükleer program ve İran'ın Ortadoğu'daki etkisi gibi üç konu üzerinde yeni müzakere yapılmasından yana.

Almanya Dışişleri Bakanı Martin Schulz ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian dün Berlin'de bir araya gelerek İran Nükleer Anlaşması için fikir alışverişinde bulundu. İki bakan, ABD'nin İran nükleer anlaşması konusunda alacağı karar ne olursa olsun, kendilerinin anlaşmaya uymaya devam edeceklerini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian dün yaptığı konuşmada, İran nükleer anlaşmasından çekilmek için ortada bir sebep bulunmadığını ve başka hiçbir denetleme mekanizması veya kısıtlama planının bu anlaşmanın yerine geçebileceğine ihtimal vermediklerini söyledi.

İran: ABD'nin dışarıda kalması işimize gelir

ABD'nin anlaşmadan çekilme yönündeki açıklamalarına en sert tepkiyse Tahran'dan geliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı açıklamada, ABD'yi kapsamayan bir anlaşmada, İran'ın çıkarlarının korunması durumunda anlaşmaya riayet edebilecekleri ileri sürdü.

İran'ın kendi çıkarları için diğer taraftardan garanti almak istediğini ifade eden Ruhani, böyle bir durumda ABD'nin ‘oyun bozucu' rolünün sona ermesinin İran için faydalı olacağına da dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor