Beijing'de başlayan ticaret müzakeresi Washington'da devam edecek

2018-05-08 19:58:18

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders dün yaptığı açıklamada, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin beraberindeki heyetle ABD'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Çin ile ABD arasında Beijing'de yürütülen ticaret görüşmelerinde Çin tarafına başkanlık eden Liu He'nin, ziyareti sırasında ABD tarafıyla ekonomik ve ticari konuları ele almaya devam edeceği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak bugün Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Bakanlık sözcüsü Geng Shuang, mevcut anlaşmazlıkların istişare yoluyla çözülmesi, sürtüşmelerin uygun şekilde sona erdirilmesi, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı gelişmenin korunmasının, iki ülkenin ve tüm dünyanın çıkarına olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Trump'ın özel elçisi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin 3-4 Mayıs günlerinde ABD heyetine başkanlık ederek Çin'e ziyaret gerçekleştirmişti. Steven Mnuchin ziyareti sırasında Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu He ile ekonomik ve ticari meseleleri ele almıştı.

Beijing'deki görüşmelerde, Amerikan tarafının 2020 sonu itibariyle ticaret açığının 200 milyar dolar azaltılmasını talep ettiği iddia ediliyor. ABD, Çin'le ticaret açığının 375,2 milyar dolar olduğunu belirtiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor