Çin-Endonezya ilişkileri güçleniyor

2018-05-08 11:22:03 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in, Endonezya ile ikili ilişkilerde yeni ilerlemeler kaydedilmesi için çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Endonezya ziyaretinde bulunan Li Keqiang, dün Bogor Devlet Başkanlığı'nda Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştü.

Li Keqiang görüşmede, Endonezya ile ilişkileri güçlendirmek ve iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini geliştirmek için somut önerilerde bulundu.

Li Keqiang, Çin ve Endonezya'nın ikili ilişkilerin gelişimini daha iyi destekleyebilmeleri için, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık çerçevesinde; iki taraflı, bölgesel ve küresel düzeyde üç ayaklı ve çok yönlü iş birliğini oluşturmaları gerektiğine dikkat çekti.

Li, Çin'in “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” ile Endonezya'nın “Küresel Denizcilik Destek Noktası” vizyonunun kenetlenmesi, endüstriyel kapasite iş birliğinin güçlendirilerek, Jakarta-Bandung hızlı tren ve Endonezya'nın “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Koridoru” projeleri üzerinde iş birliğinin ilerletilmesi çağrısında bulundu.

İki ülke arasında ticaret ve yatırım alanındaki iş birliğinin derinleşmesini isteyen Li, hem Endonezya'nın avantajlı ürünlerinin Çin'e ihracatının hem Çinli işletmelerin Endonezya'ya yatırımlarının artmasını ve bunun için de Endonezya'dan kolaylık beklediğini dile getirdi.

Her iki ülkenin de ikili ilişkilerde halk desteğini güçlendirmesi gerektiğini kaydeden Li, iki ülkenin personel iletişimi ve akademik teması yoğunlaştırmasının yanı sıra, kültürel teması da arttırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, iki ülke arasında ekonomi, ticaret, yatırım ve kültür alanlarındaki iş birliğinin sürekli derinleştiğini, karşılıklı yarar ve ortak kazancın elde edildiğini ifade etti.

Endonezya'nın “Bölgesel Ekonomik Koridoru”nun inşasına verdiği destekten ötürü Çin'e teşekkürlerini sunan Widodo, Endonezya'nın Çin ile birlikte Jakarta-Bandung hızlı tren projesini ilerletmek için ortak çaba harcayacağını söyledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor