Widodo ve Li ikili ilişkileri değerlendirdi

2018-05-08 11:19:19 CRI

Widodo ve Li ikili ilişkileri değerlendirdi

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, ikili ilişkileri değerlendirdi.


Joko Widodo toplantıda, Li Keqiang ile verimli bir görüşme yaptıklarını dile getirdi.


1,3 milyar nüfusa sahip Çin'in büyük bir piyasa potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Widodo, Endonezya'nın Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.


Endonezya'dan palm yağı, tropik meyve ve kahve gibi tarım ürünleri ithalatını genişlettiği için Çin'e teşekkür eden Widodo, ASEAN-Çin ilişkileri çerçevesinde işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Li Keqiang ise, görüşmenin sonuçlarını takdirle değerlendirdiğini ifade etti.


Li, Çin ile Endonezya arasında önemli komşuluk ilişkisi olduğuna ve gelişmekte olan iki ülkenin geniş ortak çıkarları bulunduğuna dikkat çekti.


Li, barışçıl gelişme yolunda kararlılıkla ilerleyerek, uluslararası yasalar ile kurallara göre, bölgede ve dünyada barış ile istikrarın beraber savunulması gerektiğini her iki tarafın da kabul ettiğini belirtti.


Çin ile Endonezya arasındaki işbirliğinde büyük potansiyel bulunduğunu dile getiren Li, iki ülkenin karşılıklı saygı ve eşit işbirliği temelinde karşılıklı güveni arttırarak, ikili ilişkileri sürekli yeni bir seviyeye taşıması gerektiğine işaret etti.


Li, Çin'in Endonezya'nın “Kapsamlı Bölgesel Ekonomik Koridor” inşasını destekleyerek, Endonezya'ya altyapı tesislerini iyileştirme konusunda yardım etmeye hazır olduğunu kaydetti.


Li, Çin hükümetinin, Çinli işletmeleri Endonezya'ya yatırım yaparak bölgedeki istihdamı arttırma konusunda teşvik etmeye hazır olduğunu ve Endonezya'nın Çinli işletmelere uygun ticaret ortamı yaratmasını beklediklerini vurguladı.


Li, Enonezya'nın palm yağı, tropik meyve ve kahve gibi rekabet gücüne sahip tarım ürünlerinin Çin piyasasına girmesini memnuniyetle karşıladığının altını çizdi.


Li ayrıca, Endonezya'da yapılması planlanan Asya Spor Oyunları'nın başarıyla tamamlanması dileğinde bulundu.


Bu senenin, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasının 15. yıldönümü olduğunu hatırlatan Li, Endonezya'nın Çin-ASEAN ilişkilerinde üstlendiği yapıcı rolü daha da arttırmasını arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor