Li Keqiang'dan Çin-ASEAN işbirliği vurgusu

2018-05-08 10:49:31 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, “Çin-ASEAN işbirliği ruhunu” oluşturmaya hazır olduklarını belirtti.


Li Keqinag dün, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortalık ilişkileri kurulmasının 15. yıldönümü vesilesiyle Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki ASEAN Genel Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katıldı.


Etkinlikte konuşma yapan Li, Çin ve ASEAN arasında iyi komşuluk, dostluk ve ortaklık ilişkileri bulunduğuna işaret etti.


Li, önemi iki taraflı çerçeveyi de aşan Çin-ASEAN işbirliğinin, zamanla bölgesel barış ile istikrarı koruma ve bölgenin ortak refahını hızlandırma konularında itici güç haline geldiğini söyledi.


Çin ve ASEAN'nın aradan geçen 15 sene boyunca, el ele vererek uluslararası finans krizini göğüslediğini ve ciddi doğal afetlerin üstesinden geldiğini kaydeden Li, bölgesel barışı, kalkınmayı ve refahı koruduklarını ifade etti.


Çin'in komşuluk diplomasisinde her zaman ASEAN'a öncelik verdiğini vurgulayan Li, ASEAN inşasına ve ASEAN'ın bölgesel işbirliğindeki merkezi konumuna daima destek verdiklerini kaydetti.


Li, Çin'in ASEAN'la beraber, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir yeni güvenlik düşüncesini yaygınlaştırarak, ASEAN'ın merkezinde olduğu açık ve kapsayıcı bir Asya-Pasifik güvenlik yapısı oluşturmaya hazır olduğuna dikkat çekti.


Çin'in ASEAN'la “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları” kapsamındaki müzakereyi istikrarlı şekilde hızlandırmayı arzuladığını söyleyen Li Keqiang, Güney Çin Denizi'nde barışı, dostluğu ve işbirliğini öne çıkarmaya hazır olduklarının altını çizdi.


Li, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık görüşmelerinde anlaşmaya varılmasını hızlandırarak, ticaret ile yatırım koşullarının serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılması konusunda çaba harcayacaklarını dile getirdi.


Li ayrıca, Çin'in ASEAN'la beraber “karşılıklı güven, anlayış, yarar ve yardım” temelinde Çin-ASEAN işbirliği ruhunu oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.


ASEAN'dan temsilciler ise, Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirerek, inovasyon ve dijital ekonomi alanlarında fikir alışverişinde bulunmayı temenni ettiklerine vurgu yaptı.


Temsilciler, Çin ile işbirliği yollarını görüşmeye, ortak refah ve karşılıklı yarara dayalı kazanç elde etmeye ve iki taraf arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerini zenginleştirmeye hazır olduklarını belirttiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor