Çin: Kore yarımadasında nadir elde edilen bu ortam korunmalı

2018-05-07 19:28:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Kore yarımadasında olumlu gelişmeler yaşandığını ve çok nadir elde edilen bu ortamın korunması gerektiğini belirtti.

ABD tarafı, kısa süre önce Kore yarımadasında iki taraf arasında imzalanan Panmunjom Deklasrayonu'nun, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırım ve baskının neticesi olduğunu iddia etmiş ve Kuzey Kore'nin nükleer denemelerden vazgeçmemesi durumunda, yaptırımların devam edeceğini açıklamıştı. Kuzey Kore dışişleri bakanlığından cevaben yapılan açıklamada, yarımadada barış ve uzlaşma dönemine girildiği şu günlerde, ABD'nin bu açıklamasının durumu bir kez daha gerginleştirebileceğine dikkat çekildi.

Durumun hassasiyetiyle ilgili bir açıklama da Çin'den geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ilgili tarafların aynı yönde ilerleyerek gerginliği hafifletmesi, diyaloga yararlı olan ve karşılıklı güveni artırıcı girişimlerde bulunması gerektiğini belirtti.

Geng Shuang, planlanmakta olan Kuzey Kore-ABD liderler görüşmesinin pürüzsüz bir şekilde düzenlenmesini ve bu görüşmede olumlu bir netice elde edilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Sözcü Geng, tarafların nükleerden arındırma hedefinin yanı sıra 1956'da uygulanan ateşkesi barış mekanizmasına dönüştürerek, siyasi çözüm sürecini hızlandırmaları gerektiğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor