BRICS ortaklığı daha da derinleştirilecek

2018-05-07 11:49:11 CRI

“17. Wanshou Forumu” dün Beijing'de düzenlendi. Forumda BRICS ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi gibi konular ele alındı.


Foruma, BRICS ülkelerindeki düşünce kuruluşlarından 100'ün üzerinde temsilci katıldı.


Temsilciler, “insanlığın kader ortaklığı ile uluslararası kalkınmaya dair yeni düşünce”, “BRICS işbirliğinin yeni mekanizması ve yeni yolu”, “BRICS işbirliği ile uluslararası sürdürülebilir gelişim sağlanması”, “uluslararası gelişim ve işbirliği” gibi dört başlık hakkında fikir alışverişinde bulundu.


BRICS Düşünce Kuruluşları İşbirliği Çin Konseyi Genel Sekreteri Luan Jianzhang forumda yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin ikinci kez “altın on yıl” yaratması gerektiğine işaret etti.


Luan, BRICS ülkeleri arasında ekonomik ve ticari alanlardaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesinin, Güney-Güney işbirliğinin güçlendirilmesinin ve teknoloji ile ticaret işbirliği seviyesinin yükseltilmesinin önemine işaret etti.


Luan, gelişmekte olan ülkelerin küresel iş bölümüne ve değer zincirine katılımının hızlandırılması, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve ticari seviyesinin yükseltilmesi ve küresel değer zincirinin daha da iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.


Luan ayrıca, BRICS ülkelerinin makro politika üzerindeki eşgüdümü güçlendirerek; sermaye, kaynak, piyasa, bilim ve teknoloji ile insan kaynakları gibi alanlardaki tamamlayıcılık avantajlarından yeterli şekilde faydalanarak, gelişmiş ülkelere bağlılığı azaltıp, ortak bir değer oluşturması gerektiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor