“Li'nin ziyareti Japonya'yla ilişkilerin gelişmesi açısından önemli”

2018-05-07 10:27:20 CRI

Çin'in Japonya Büyükelçisi Cheng Yonghua, Japonya'yla ilişkilerin iyileştirilmesi çağrısında bulundu.


Çin Başbakanı Li Keqiang, Japon mevkidaşı Şinzo Abe'nin daveti üzerine 8-11 Mayıs günlerinde “7. Çin-Japonya-Güney Kore (KC) Liderleri Toplantısı”na katılacak ve Japonya'ya resmi bir ziyarette bulunacak.


Çin Büyükelçisi Cheng Yonghua bu vesileyle kaleme aldığı yazısında, Çin-Japonya ilişkilerinin iyileştirilip geliştirilmesi çağrısı yaptı.


Cheng yazısında, Li Keqiang'ın ziyaretinin, Çin tarafından Japonya'ya 8 yıl aradan sonra başbakanlık düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacağını belirtti.


Cheng, “Çin-Japonya-Güney Kore Liderleri Toplantısı”nın da iki buçuk yılın ardından yeniden düzenleneceğine dikkat çekti.


Yazıda, ziyaretin Çin-Japonya ilişkilerinin iyileştirilip geliştirilmesi, Çin-Japonya-Güney Kore işbirliğinin derinleştirilmesi ve Asya pasifik bölgesindeki barış, istikrar ve gelişimin hızlandırılması için son derece büyük önem taşıdığı kaydedildi.


Çin ve Japonya arasında çeşitli alanlardaki işbirliğinin şu an istikrarlı adımlarla ilerlediğine işaret edilen yazıda, tarafların bu fırsattan yararlanarak, her alanı kapsayan değişim ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiği ifade edildi.


Yazıda, iki ülkenin mevcut durumdan faydalanarak ortak çıkarlar edinmesinin ve el ele vererek Asya'nın kalkınmasında lider rolü üstlenmesi gerektiğinin önemine değinildi.


Cheng yazıda son olarak, Li Keqiang'ın ziyaretinin, iki tarafın ortak çabalarıyla ilişkilerin doğru bir raya oturtulmasını hızlandıracağını ve ilişkileri sağlıklı şekilde geliştireceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor