Çin'in Ankara Büyükelçisi: Çin-Türkiye işbirliğinde yeni sayfa açalım

2018-05-05 14:51:31 CRI

Çin'in Ankara Büyükelçisi: Çin-Türkiye işbirliğinde yeni sayfa açalım

Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı, 8-11 Nisan'da Çin'in güzel sahil kenti Bo'ao'da yapıldı.

Dünyanın siyaset, iş, medya ve akademik çevrelerinden 2 binden fazla temsilci, konferansta, "Açık ve Yenilikçi Bir Asya ile Müreffeh ve Gelişen Bir Dünya" ana teması altında işbirliğinin pekiştirilmesi ve ortak kalkınmanın hızlandırılması hakkında görüş alışverişinde bulundu. Türk dostlarımız da dünyanın diğer ülkeleri gibi Bo'ao Asya Forumu'na yoğun ilgi gösterdi. Ben de konuyu Türk tarafı açısından ele almak isterim.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'nın açılış törenine katılarak, "Dışa açılma ortak refah getirir, inovasyon geleceği yönlendirir" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yıl içinde kaydedilen dev ilerlemeler hakkında bilgi verdi. Çin'in reform ve dışa açılmayı derinleştirme ve çağın anlayışı olan inovasyona dayalı kalkınma yolunda hiç şaşmadan ilerleme kararlılığını paylaşan Xi, diğer ülkelerle ortak refahı yaratma arzularını dile getirerek, insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması yönünde Çin'in büyük devlet sorumluluğu üstlendiğini gösterdi.

Reform ve dışa açılma, Çin'in çehresini derinlemesine değiştirmiştir. "Reform yolu mutlaka açıktır." Geçen 40 yıl içinde Çin, zayıf ve yoksul bir ülkeden dünyanın ikinci büyük ekonomisine, en büyük sanayisine, en büyük mal ticareti ülkesine ve en büyük döviz rezervine sahip ülkeye dönüştü. 700 milyon kişi, yoksulluktan kurtuldu. 1,3 milyarlık Çin halkının yaşam seviyesi büyük ölçüde yükseltildi. Çin'in gayri safi yurtiçi hasılasının yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 9,5, dış ticaret hacminin yıllık ortalama artış hızı ise yüzde 14,5 oldu. "Engeller yoksa süreklilik vardır." Geçen yılın ekim ayında Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nde Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneme girdiği ilan edildi, devletin uzun vadeli kalkınması için yol haritası çizildi. Buna göre, Çin'de orta halli refah toplumunun inşası kapsamlı şekilde tamamlanacak, birinci yüzyılın kalkınma hedeflerine ulaşılacak, daha sonra da sosyalist çağdaş ülke olmak için yeni süreç başlayacak ve bu süreçte ikinci yüzyılın kalkınma hedeflerine varılması için çaba harcanacaktır.

Çin'deki reform ve dışa açılma, dünyayı da derinden etkilemektedir. Dünya ülkeleri arasında bağlantının pekiştirilmesi ve eş güdümlü kalkınmanın hızlandırılması, ortak refahın gereğidir. Mevcut küresel eğilime bakıldığında, dışa açılma ve inovasyona odaklanan Bo'ao Asya Forumu, ticari korumacılığın "kum fırtınasına" etkili bir duvar örmüş, uluslararası toplumun yüksek takdirini kazanmıştır. Bo'ao Asya Forumu, dünyaya bir kez daha dışa açılma ve hoşgörü mesajlarını iletmiştir. Çin'in dışa açılmaya dair temel ulusal politikası bundan sonra da sarsılmayacak, dışa açılan kapısı kapanmayacak ve dışa açılma boyutu daha da genişletilecektir. Çin, piyasaya giriş kısıtlamasını büyük ölçüde gevşetecek, cezbedici bir yatırım ortamı oluşturacak, fikri mülkiyet haklarının korunması çalışmalarını yoğunlaştıracak ve ithalatı artıracaktır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor