Çin Başbakanı Li Keqiang, Endonezya'ya gidiyor

2018-05-04 18:53:42

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın 6-11 Mayıs günlerinde Endonezya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştireceği, ardından Japonya'da düzenlenecek 7. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'ne katılıp bu ülkede bazı resmi temaslarda bulunacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou, bugün yaptığı açıklamada, Başbakan Li Keqiang'ın ziyaretlerinin Çin ile Endonezya arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini ve Çin-ASEAN ilişkilerini derinleştireceğini söyledi. Kong, Çin, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) başbakanlarının katılacağı zirvenin üç taraf arasındaki işbirliği ve Çin-Japonya ilişkilerinin normalleşmesi açılarından da büyük önem taşıdığını ifade etti.

Li Keqiang'ın Endonezya temasları hakkında bilgi veren Kong Xuanyou, Çin Başbakanı'nın Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bir araya gelerek “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” çerçevesindeki somut işbirliği üzerinde fikir alışverişinde bulunacağını söyledi.

Kong, 9 Mayıs'ta düzenlenecek 7. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'nde ise üç ülkenin liderlerinin Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasını ve bölgesel sürdürülebilir kalkınmayı görüşeceklerini bildirdi.

Li Keqiang'nin Japonya temaslarında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile ikili görüşme yapacağını da dile getiren Kong Xuanyou, iki liderin karşılıklı siyasi ve stratejik güveni artırmak, anlaşmazlıkları istişare etmek ve ikili ilişkileri normalleştirmek gibi önemli konuları ele alacaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor