Çin Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore lideri ile görüştü

2018-05-03 18:47:30 CRI

Çin Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore lideri ile görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ile bugün Pyongyang'da bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede, geçen ay başarıyla gerçekleştirilen Kore Zirvesi'nden dolayı tebriklerini sunarak, Kore Yarımadası krizinin siyasi çözümü için olumlu fırsatlar getiren zirveyi desteklediklerini ifade etti.

Kuzey Kore lideri Kim, 27 Nisan'da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile askerden arındırılmış Panmunjom bölgesinde iki ülkeyi birbirinden ayıran sınır hattını geçti.

İki lider, sınır köyünde imzaladıkları Panmunjom Deklarasyonu'nda Kore Savaşı'nı tamamen bitirerek Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasını sağlayacaklarını taahhüt ettiler.

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Kim ile görüşmesinde, yarımadadaki savaşın sona ermesini ve Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma sürecinde stratejik eksenini ekonomik kalkınmaya çevireceğine dair kararını desteklediklerini söyledi. Wang, Çin'in Kuzey Kore ile iletişimi koruyarak işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kim Jong-un, Çin'in Kore Yarımadası'nda barış ve istikrara katkılarından övgüyle söz etti. Çin ile stratejik iletişimi güçlendirmeyi arzu ettiğini vurgulayan Kim, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasından yana olduklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor