Gözler Çin-ABD ticaret müzakeresinde

2018-05-03 12:08:02

ABD Başkanı Trump'ın özel elçisi ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 3-4 Mayıs günlerinde beraberindeki heyetle Çin'i ziyaret ediyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD heyetiyle fikir alışverişinde bulunacak.

Çin müzakereden yana

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında, “Anlaşmazlıklara müzakere yoluyla çözüm getirmek, iki ülkenin ortak çıkarınadır” ifadesini kullandı.

Sözcü Hua, dünyanın birinci ve ikinci büyük ekonomileri olarak ABD ve Çin'in, aralarındaki ihtilafları müzakere yoluyla çözerek ikili ticaret ilişkilerinde istikrarı korumalarının, hem iki ülkenin ortak çıkarına uyduğunu hem de dünyanın beklentisini karşıladığını söyledi. Bunun aynı zamanda küresel ekonominin yeniden canlanması ve istikrarı için büyük önem taşıdığını ifade eden Hua, Çin ile ABD'nin ekonomik büyüklüğüne ve bu bağlamdaki sorunların karmaşıklığına bakıldığında, tek bir müzakereyle tüm sorunları hal yoluna koymanın mümkün olmayacağını kaydetti.

Çinli sözcü, ABD'nin, ticari ilişkilerde istikrarın korunması için karşılıklı saygı, eşitlik temelinde müzakere ve kazan-kazan niyetiyle hareket etmesi durumunda istişarelerin yapıcı olacağını sözlerine ekledi.

Çin müzakerede diretti, ABD heyeti Beijing'e geliyor

Çin ile ABD arasındaki ticari çekişme bir süredir dünyanın dikkatini çeken sıcak bir konu. İki ülke nihayet bu konuda müzakere yoluna girdi. Çin zaten en başından beri diyalog kapısının açık olduğunu ve belirli ilkeler ve kurallar temelinde ticari anlaşmazlıkların ele alınabileceğini işaret ediyordu.

Gelinen noktada ABD tarafı müzakere için, üst düzey isimleri barındıran önemli bir heyeti Çin'e gönderiyor. Bu, Çin'in kararlılıkla ABD'nin tek taraflı yaklaşımına ve korumacılık tedbirlerine karşı çıkmasının bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Heyetteki isimler dikkat çekiyor

ABD Başkanı Trump'ın Beijing'e gönderdiği heyette önemli isimler bulunuyor. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Trump'ın ticaret danışmanı Peter Navarro ve ekonomi danışmanı Larry Kudlow Çin tarafıyla görüşmeleri yürütecek isimler. Bu heyet, ABD'nin konuyu ne kadar önemsediğinin göstergesi.

Elbette ABD heyetini bu kadar uzun yol kat ederek Çin'e getiren belli sebepler var. Çin'in dışa açılma boyutunu gittikçe derinleştirmesi karşısında, ABD, hızla giden bu trene binememekten ve Çin piyasasındaki “büyük pasta”dan pay alamamaktan endişe ediyor. Bunun yanı sıra, ABD içinde köylülerden, sanayi ve ticaret çevresinden gelen baskılar ve istikrarsız hisse senedi piyasası gibi senato seçimini etkileyecek bir dizi etkeni, ABD'nin acilen Çin'e bir heyet gönderme kararının arka planında hesaba katmak gerekiyor.

ABD heyeti iyi niyetle Çin'e geliyor. ABD de olası bir anlaşmaya varılmasını ümit ediyor. Ancak diğer yandan, 3-4 Mayıs'ta yürütülecek müzakerenin sadece iki ülke arasında gerçekleşecek bir görüşme değil, aynı zamanda çok taraflılık ile tek taraflılık, serbest ticaret ile korumacılık arasında bir müzakere olacağını söylemek yanlış olmaz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor