Xi: Dünya çapında Çin'e özgü üniversiteler kurmalıyız

2018-05-03 11:11:45 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, Peking Üniversitesi'nin kuruluşunun 120. yıldönümü dolayısıyla dün üniversiteye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Xi'nin ziyareti, 4 Mayıs Gençlik Bayramı'nın hemen öncesine denk gelmesi nedeniyle de özel anlam taşıyor.

Xi, ÇKP Merkezi Komitesi adına üniversitedeki tüm hoca ve öğrencilere, üniversitenin yurt içi ve dışındaki mezunlarına, ülke genelinde tüm etnik gruplardan gençlere iyi bir bayram dileğinde bulundu.

Ulusun ve üniversitelerin gelişmesi birbirini tamamlamaktadır diyen Xi, Çin'e özgü, dünya çapında üniversiteler oluşturulması için daha fazla çaba harcanmasını istedi.

Bilim ve mühendislik alanında üniversitenin en son araştırma çalışmaları hakkında bilgi alan Xi Jinping, “İnovasyon, kalkınmanın en güçlü motoru ve bir ülkenin ulusal direncinin en temel elementidir” ifadesini kullandı. Üniversitelerin, inovasyon sisteminin en temel parçası olduğuna dikkati çeken Xi, disiplinler arasında entegrasyon artırılarak dünya çapında bilim insanları yetiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Peking Üniversitesi, Çin'de Marksizm'in beşiği olarak biliniyor. Marksizm öğretisi Çin'e buradan yayıldı. Xi, üniversiteye bağlı Marksizm okulunun net ve sağlam bir politik oryantasyon izleyerek, Marksizm'i rehber ideoloji olarak pekiştirmesini ve kampüslerde, sınıflarda ve öğrenciler arasında bu öğretinin yaygınlaştırılmasını istedi.

Xi, incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada Çin'e özgü dünya çapında üniversiteler yaratılması için yapılması gereken üç temel görevi, doğru politik istikamet izlenmesi, yetenekli eğitim kadrosu oluşturulması, yüksek seviyeli uzman personel yetiştirilmesi olarak sıraladı.

Xi ayrıca, ülkesine ve halkına sadık, tarihini bilen, ulusal gururu ve kültürel özgüveni yüksek, ideallerini ülkesinin geleceğine bağlayan genç bireyler yetiştiğini görmek arzusunda olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor