“Çin-Dominik Cumhuriyeti ilişkileri ‘haklı ve hilesiz'dir”

2018-05-02 21:02:08 CRI

“Çin-Dominik Cumhuriyeti ilişkileri ‘haklı ve hilesiz'dir”

Çin'den yapılan açıklamada, “Çin ve Dominik Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulması, uluslararası hukuk normlarına ve uluslararası ilişkilerin ilkelerine uygundur.” dendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında Çin'in, Taiwan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi için Dominik Cumhuriyeti'ne yüklü miktarda finansal yardım sağladığına ilişkin iddiaları yanıtladı.

Hua, yaptığı açıklamada, “Dünyada tek Çin vardır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tek meşru yönetimdir ve Taiwan, Çin topraklarının bölünmez bir parçasıdır.” diye konuştu.

Dominik Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişkilerin kurulmasının, uluslararası hukuk normlarına ve uluslararası ilişkiler ilkelerine uyduğu gibi iki ülkenin halklarının temel ve uzun vadeli çıkarlarıyla da örtüştüğüne dikkat çeken sözcü, “Bu (diplomatik ilişkilerin kurulması) haklı bir gelişmedir ve hilesizdir.” ifadesini kullandı.

İki ülkenin “Tek Çin” politikası çerçevesinde ilişkileri tesis ettiğini belirten Hua Chunying, Dominik Cumhuriyeti'nin, dün imzalanan ortak bildiride "Tek Çin" politikasını izleyeceğini taahhüt ettiğini hatırlattı.

Hua, Dominik Cumhuriyeti'nin Çin ile diplomatik ilişkileri başlatmasının, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliği için de parlak bir gelecek yaratacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor