“Müzakere, Çin ve ABD'nin ortak çıkarlarına uygun”

2018-05-02 20:46:15

Çin, ABD ile arasındaki anlaşmazlıklara müzakere yoluyla çözüm getirmenin, iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğunu açıkladı.

ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin, Trump'ın özel elçisi olarak 3-4 Mayıs günlerinde beraberindeki heyetle Çin'i ziyaret edecek. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ziyaret esnasında ABD'li ticaret heyetiyle bir görüşme yapacak. Görüşmede, son günlerde gündemde olan ticari ve ekonomik konular masaya yatırılacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Sözcü Hua, dünyanın birinci ve ikinci büyük ekonomileri olarak ABD ve Çin'in, anlaşmazlıkları müzakere yoluyla çözerek ikili ticaret ilişkilerindeki istikrarı korumasının, hem iki ülkenin ortak çıkarlarına hem de dünyanın beklentisine uyduğunu söyledi. Bunun aynı zamanda küresel ekonominin canlanması ve istikrarı için büyük önem taşıdığını ifade eden Hua, Çin ile ABD'nin ekonomi büyüklüğüne ve bu bağlamındaki karmaşık unsurlara bakıldığında, tek müzakereyle tüm sorunların çözülmesinin mümkün olmayacağını kaydetti.

Sözcü, Çin-ABD ticari ilişkilerinde istikrarın korunması için karşılıklı saygı, eşitlik temelinde müzakere ve kazan-kazan ilkelerine dayanan tüm ikili istişarelerin yapıcı olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor