Yang Jiechi, Abu Dabi Veliaht Prensi'yle görüştü

2018-05-01 15:40:23 CRI

ÇKP Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak dün Abu Dabi'de Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ile görüştü.

Yang Jiechi, görüşmede, Xi Jinping'in Abu Dabi Emiri Khalifa Bin Zayed ve Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed'e selamlarını iletti. Yang Jiechi, Çin'in Abu Dabi ile ilişkilerine büyük önem verdiğini ve Abu Dabi'yi her zaman Ortadoğu diplomasinin önceliklerinden biri olarak gördüğünü bildirdi.

İki ülkenin karşılıklı siyasi güveni derinleştirdiğini ve işbirliğinde önemli başarıların elde edildiğini belirten Yang, Çin'in Abu Dabi'yle işbirliğini genişletmeye ve kültürel temasları yoğunlaştırmaya hazır olduğunu söyledi. Yang Jiechi, iki tarafın ilişkileri stratejik işbirliği ortaklığı düzeyine yükseltmek ve yeni dönemde ikili ilişkilerde daha fazla olumlu sonuç kazanmak için ortak çaba gösterdiğini dile getirdi.

Çin'in “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”ni Abu Dabi'nin kalkınma stratejisiyle birleştirmeyi istediğini kaydeden Yang, iki ülkenin liderlerinin öncülüğünde işbirliğinin “Kuşak ve Yol” inşası sürecinde güçlendirileceğine ve halka daha büyük yarar sağlanacağına dair inancını vurguladı.

Veliaht Prens Muhammed, Abu Dabi'nin Çin'in kalkınmasına ve ilerlemesine hayranlık duyduğunu ve Çin'le özel dostluk ilişkilerine önem verdiğini söyledi.

Muhammed, ikili ilişkileri daha yüksek seviyeye çıkarmak için Çin'le iletişimi ve koordinasyonu güçlendirme ve her alanda işbirliğini derinleştirme çabalarını sürdüreceklerinin altını çizdi.

Öte yandan, Yang Jiechi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed ile de görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor