Çin'den “Özel 301 Raporu”na tepki

2018-04-28 19:44:11 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD tarafından fikri mülkiyet haklarını korumaya ilişkin yayınlanan “Özel 301 Raporu”nun gerçekleri göz ardı ettiğini ve rapora karşı çıktıklarını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Antlaşma ve Yasalar Genel Müdürlüğü, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yayınlanan “Özel 301 Raporu”na ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, ABD'nin, uzun zamandan beri tek taraflı olarak diğer ülkelerin fikri mülkiyet hakları durumlarını eleştirdiği hatırlatılarak, ancak bu eleştirilerin objektif standartlardan ve adaletten yoksun olduğu ve ilgili ülkelerin tepkisini çektiği belirtildi.

ABD'nin bu yılki raporda, objektif gerçekleri göz ardı ettiğinin vurgulandığı açıklamada, ABD'nin Çin'i “öncelikli izleme listesinde” tutmaya da devam ettiğine dikkat çekildi.

Çin'in söz konusu rapora karşı çıktığının altı çizilen açıklamada, ABD'nin gerçeklere saygı göstererek, Çin'in de aralarında bulunduğu ilgili ülkelerin fikri mülkiyet haklarını koruma alanında harcadığı çabaları ve elde ettiği başarıları objektif, adil ve iyi niyetli bir şekilde değerlendirmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, yeni teknolojilerin ve küresel değer zincirinin gelişmesiyle birlikte, fikri mülkiyet haklarını korumanın insanlığın inovasyona dayalı kalkınması önünde ortak bir sorun haline geldiği ifade edildi.

Açıklamada son olarak, Çin'in dünya ülkeleriyle birlikte fikri mülkiyet hakları alanında uluslararası temasları ve işbirliğini güçlendirerek, sorunları ortaklaşa göğüslemeye hazır olduğu kaydedildi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor