“Çin, Hindistan ile işbirliğini ilerletmeye hazır”

2018-04-27 20:18:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile gayri resmî bir görüşme yaptı ve beraber Hubei Müzesi'ni gezdi.


Xi görüşmede, geçen üç sene boyunca Modi ile karşılıklı ziyaretlerin yanı sıra, farklı vesilelerle de birçok kez bir araya geldiklerini belirtti.


Bu görüşmelerde Modi ile iyi çalışma ilişkileri kurduklarına işaret eden Xi Jinping, kendisiyle ayrıca birçok önemli konuda fikir birliğine vardıklarını ve dış dünyaya “Çin-Hindistan dostluğu sinyali” verdiklerini söyledi.


Xi, Modi ile Çin'de yaptığı bu görüşme sayesinde Çin-Hindistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını umduğunu ifade etti.


Xi Jinping, Çin-Hindistan ilişkilerine stratejik açıdan bakılması ve ikili ilişkilerin her zaman doğru yolda ilerlemesinin güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.


Xi ayrıca, Çin'in, Hindistan'la daha sıkı ortaklık ilişkileri kurarak, iki ülkenin çeşitli alanlarında iletişimi ve işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.


Davetinden ötürü Xi Jinping'e teşekkür eden Narendra Modi ise, bu görüşmenin tarihi önem taşıdığını dile getirdi.


Modi, Hindistan ile Çin arasında yoğun üst düzey temasların ve stratejik iletişimin sürdürülmesinin, karşılıklı anlayışın artmasına ve işbirliğinin derinleşmesine yardımcı olduğunun altını çizdi. Modi, söz konusu temasların, iki ülke ve bölgenin kalkınmasına da fayda sağladığına dikkat çekti.


İki liderin Hubei Müzesi'nde yaptığı gezide ise kültürel iletişim ön plana çıktı.

Xi ve Modi burada, köklü geçmişe sahip Çin ile Hindistan arasındaki iletişimin yoğunlaştırılması, çeşitli medeniyetlerin bir arada uyumlu yaşamasının sağlanması ve diyaloğun güçlendirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor