Çin: Filistin sorunu siyasi yollarla çözülmeli

2018-04-27 16:16:37 CRI

Çin: Filistin sorunu siyasi yollarla çözülmeli

Çin'in BM'deki daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, Filistin sorununun siyasi yollardan çözülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve uluslararası toplumun dayanışmayı güçlendirmeleri gerektiğini açıkladı.

Ma, siyasi çözümün, Filistin ve İsrail halklarının temel çıkarlarına uyduğu gibi Ortadoğu dâhil tüm dünya halklarının ortak beklentisi olduğunu vurguladı.

BMGK, dün Ortadoğu konulu açık oturum düzenledi. Ma Zhaoxu, oturumda yaptığı konuşmada, Filistin krizinin Ortadoğu'da barışı etkileyen köklü bir konu olduğuna işaret ederek, kapsamlı bir çözüm getirilmesi halinde ancak Ortadoğu'da siyasi durumun temel olarak iyileşebileceğini kaydetti.

Yahudi yerleşim merkezlerinin yasa dışı inşasının sürekli ilerletildiğine ve şiddet olaylarının arttığına dikkat çeken Ma, Çin'in Gazze'de yükselen tansiyonu yakından takip ettiğini, olayların çok sayıda can ve mal kaybına yol açmasından ciddi endişe duyduğunu açıkladı.

“İki devletli çözüm” planının tek doğru yol olduğunun altını çizen Ma Zhaoxu, uluslararası toplumun, BM'nin ilgili kararları, “barış için toprak” ilkesi ve Arap Barış Önerisi temelinde görüşmelerin yeniden başlatılması için ortak çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Ma Zhaoxu, tüm taraflara itidal çağrısı yaparak, durumu daha da kötüleştiren eylemlerden kaçınmaları ve yeniden diyalog için elverişli bir ortam hazırlamaları gerektiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor