“Çin ve Hindistan ekonomileri birbirini tamamlıyor”

2018-04-26 20:05:08 CRI

Çin ile Hindistan ekonomilerinin güçlü şekilde birbirini tamamladığı ve ekonomiler arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğu açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin ile Hindistan liderleri arasında 27-28 Nisan tarihlerinde, Wuhan'da yapılacak gayri resmî görüşme öncesinde, iki ülkenin ekonomik ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Çin ve Hindistan'ın dünyanın başlıca iki yeni yükselen ekonomi olarak büyük yurt içi piyasaya sahip olduğunu ifade eden Gao Feng, birbirini güçlü bir şekilde tamamlayan iki ekonomi arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Gao Feng, gayri resmî görüşmede, ikili ilişkilerdeki uzun vadeli ve stratejik öneme sahip sorunlar üzerinde fikir alışverişi yapılacağını ifade etti.

Çin ile Hindistan'ın ekonomik ve ticari işbirliğinin son yıllarda iki ülkenin liderlerinin çabalarıyla hızlı bir şekilde geliştiğinin altını çizen Gao Feng, ikili ticaret hacminin geçen yıl 84 milyar 400 milyon dolara ulaşarak, 2016 yılına göre yüzde 20,3'ü arttığını kaydetti.

Gao, Çin'den Hindistan'a yapılan yatırımların hacminin ise, geçen yılın sonunda 8 milyar doları aştığını vurguladı. Gao, Hindistan'ın, Çinli işletmeler için önemli altyapı tesisleri işbirliği piyasalarından ile yatırım ülkelerinden biri olduğunu bildirdi.

Sözcü, Çin Ticaret Bakanlığı'nın ikili ve çok taraflı somut işbirliğini güçlendirerek, ekonomik ve ticari işbirliği genişletmeye hazır olduğunu kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor